Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Darmowe konta osobiste we wszystkich bankach

News Opublikowano: 31-10-2016

Jeżeli dotychczas zastanawialiście się, gdzie założyć konto, aby jego prowadzenie było darmowe, wasze oczekiwania mogą być więc znacznie wyższe. W ubiegły piątek Sejm jednogłośnie zaakceptował ustawę, która przewiduje możliwość prowadzenia darmowego tzw. podstawowego rachunku płatniczego.

Jakie zmiany czekają klientów banków?

21 października posłowie poparli dwa rządowe projekty nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i innych ustaw. Co to oznacza dla klientów? Jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Przede wszystkim jeden z tych projektów wprowadza właśnie darmowe rachunki płatnicze, drugi z kolei nowe procedury nadzorcze nad wykonywanymi płatnościami elektronicznymi.

Ustawa przewiduje, że posiadacz bezpłatnego rachunku uzyska jednocześnie dostęp do podstawowych transakcji, z jakich można korzystać posiadając rachunek bankowy. Jednocześnie konsumenci będą mogli łatwiej przenosić konto, w przypadku, gdy znajdą atrakcyjniejszą ofertę.

„Projekt nowelizacji wprowadza podstawowy rachunek płatniczy (i podstawowe usługi z nim powiązane), który ma być dostępny dla osób nie mających dotąd innego rachunku płatniczego w bankach krajowych (komercyjnych i spółdzielczych), oddziałach banków zagranicznych, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz instytucjach kredytowych” – napisano w uzasadnieniu.

Darmowe konto osobiste to standard

Klienci, którzy chcieliby korzystać z darmowego konta, zgodnie z ustawą, będą mogli w ramach dostępu do rachunku wykonywać jedynie podstawowe transakcje, takie jak np.: wpłata i wypłata gotówki, polecenie przelewu czy też polecenie zapłaty.

„Projektowane rozwiązania mają na celu zwiększenie wyboru ofert usług płatniczych dostępnych dla konsumentów oraz poprawę jakości i przejrzystości usług świadczonych przez dostawców usług płatniczych, a także zwiększenie mobilności konsumentów oraz wprowadzenie ułatwień w zakresie porównywania opłat i usług w zakresie rachunków płatniczych” – czytamy w uzasadnieniu.

Nie wszystko jednak darmowe

Opcja darmowych kont płatniczych jest korzystna wyłącznie dla osób, które w ograniczonym stopniu korzystają z usług bankowych. W tym momencie na myśl mogą przyjść nam emeryci, którzy dotychczas mieli przynoszone świadczenia przez listonosza bezpośrednio do domu.

Za dodatkowe usługi przyjdzie nam zapłacić, tzn. np. w ciągu miesiąca możliwe będzie dokonanie pięciu bezpłatnych poleceń przelewu lub zapłaty (w tym zleceń stałych). Oprócz tego klienci posiadający podstawowy rachunek będą mogli używać karty płatniczej, ale za jej wydanie również przyjdzie nam zapłacić.

Podstawowy rachunek płatniczy jest to więc uproszczona wersja dostępnych na rynku kont osobistych. Ograniczenie funkcjonalności do podstawowych operacji sprawia, że wiele osób (np. emerytów i rencistów), które do tej pory nie posiadały rachunku bankowego, może zacząć korzystać ze swoich pieniędzy właśnie w taki sposób.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *