Czym jest konsolidacja i skąd bierze się jej popularność?

Klienci banków, który są jednocześnie posiadaczami kilku kredytów lub pożyczek coraz częściej podejmują decyzję o konsolidacji zobowiązań. Instytucje finansowe pozwalają na połączenie co najmniej dwóch kredytów w jeden produkt, który uwzględnia identyczną stopę procentową. Konsolidacja pozwala na zamianę kilku rat w jedną, co może przynieść całkiem sporo korzyści.

Podpisując umowę o kredyt konsolidacyjny środki nie trafią bezpośrednio na konto klienta, lecz bank reguluje zobowiązania w innych instytucjach finansowych. Pojawia się wówczas jedna, większa wierzytelność, z której spłatą będziemy musieli się mierzyć każdego miesiąca regulując ratę.

Skorzystaj z kalkulatora konsolidacyjnego

Mądra decyzja klienta, który posiada kilka kredytów może doprowadzić do oszczędności nawet kilkuset złotych w skali miesiąca. Myśląc o konsolidacji dobrym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatora konsolidacyjnego, w którym przedstawiamy wysokość obecnych zobowiązań, a jednocześnie wyliczamy wysokość potencjalnej raty kredytu. Ponadto banki pozwalają przy okazji uzyskać środki na dodatkowy cel. Niejednokrotnie klienci, którzy mają problemy ze spłatą kilku kredytów jednocześnie zaczynają sobie świetnie radzić po konsolidacji, gdy rata jest niższa, a nierzadko okres kredytowania pozostaje taki sam lub staje się ujednolicony.

Kilka kredytów to kilka rat w miesiącu, o których trzeba pamiętać

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Najczęstszą przyczyną wyboru kredytu konsolidacyjnego jest konieczność spłaty kredytu gotówkowego, debetu powstałego na karcie bądź koncie bankowym, a także kredytu spożytkowanego na budowę domu. Kilka kredytów to między innymi problem organizacyjny, bowiem trudno pamiętać o regulowaniu rat kredytowych kilka razy w miesiącu szczególnie, gdy płatności mają zostać zrealizowane w zupełnie innych terminach. Bank, w którym zdecydujemy się skorzystać z kredytu konsolidacyjnego zobowiązuje się do spłacenia naszych pożyczek i kredytów w innych instytucjach, dzięki czemu pozostajemy dłużnikiem zaledwie jednego podmiotu.

Istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Wyróżniamy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych, które przybierają formę kredytu konsolidacyjnego hipotecznego oraz kredytu konsolidacyjnego gotówkowego. Pierwszy z nich uwzględnia dłuższy okres spłaty i niższe oprocentowanie w przypadku sporych sum. Ponadto bank wymaga od klienta zabezpieczenia w postaci hipoteki, która zostanie ustanowiona na posiadanej przez nas nieruchomości. Konsolidacyjny kredyt gotówkowy nie wymaga zabezpieczenia, aczkolwiek towarzyszy mu gorsze oprocentowanie oraz krótszy termin do spłaty.

Nie zawsze otrzymasz kredyt konsolidacyjny

Nie każdy klient ma szansę otrzymać kredyt konsolidacyjny. W niektórych wypadkach bank może uznać jego dochody za niewystarczające do sprostania miesięcznej racie kredytu, która wynikałaby z konsolidacji. W przypadku części klientów kredyt konsolidacyjny mógłby okazać się zwyczajnie bombą z opóźnionym zapłonem. Warto zauważyć, że banki zapewniają niższą ratę kredytu, lecz wydłużają okres kredytowania, co w końcowym rozrachunku nie przynosi finansowych korzyści dla klienta.

Masz pytanie do Eksperta, chcesz dowiedzieć więcej, BEZPŁATNIE i bez zobowiązań?
Tak, chcę >
 

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top