Czy wiesz jakiej karty płatniczej używasz?

karty kredytowe

21Karty plastikowe są wygodne w użytkowaniu i funkcjonalne, a przy tym niewielkie i w rozmiarach określonych normami sektora bankowego. Nic więc dziwnego, że bez problemu mieszczą się w portfelu. Stosowane są jako karty stałego klienta, karty rabatowe, karty czytelnika, partnerskie, legitymacje i te bankowe. Co istotne jednak, jak wynika z raporty Federacji Konsumentów, aż 15 proc. ankietowanych Polaków nie wie, jaki typ karty płatniczej posada. Może mieć to poważne konsekwencje finansowe. Rozwiejmy część tych wątpliwości.

Rodzaje kart płatniczych

W 2016 roku weszły w życie szczegółowe przepisy nakazujące bankom wyraźne oznaczanie typu kart płatniczych. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu ich użytkowników nadal nie wie, czym różni się karta debetowa od kredytowej, a przecież to nie jedyne karty płatnicze dostępne na rynku. Lekkomyślne ich używanie może mieć negatywne konsekwencje finansowe.

Karty debetowe

Karty debetowe posiada aż 29 mln Polaków i jest to najpopularniejszy typ karty płatniczej. Wydawane są one do kont osobistych i pozwalają korzystać z pieniędzy zgromadzonych na ROR-ze. Można za ich pomocą:

  • wypłacać pieniądze z bankomatów,
  • płacić za zakupy w terminalach sklepowych,
  • opłacać zakupy internetowe.

Zdecydowana większość tego typu kart posiada obecnie funkcję zbliżeniową, dzięki czemu finalizowanie transakcji staje się jeszcze prostsze. W tym przypadku korzystamy wyłącznie z własnych środków finansowych zgromadzonych na koncie.

Karty kredytowe

Karta kredytowa umożliwia uzyskanie kredytu pod postacią karty i nie jest ona powiązana z kontem osobistym w banku. Zanim bank przyzna nam taką kartę, musi zbadać Naszą zdolność kredytową, aby w przybliżeniu określić czy i ile zadłużenia jesteśmy w stanie spłacić. Dopiero wówczas przyzna nam limit, do wysokości którego możemy co miesiąc korzystać z karty.

Korzystając z karty kredytowej korzystamy tym samym z pieniędzy banku. Spłacając ją w terminie nie jesteśmy narażeni na koszty związane z odsetkami. W praktyce więc, można ją spłacać miesiącami.

Karty kredytowe posiadają takie same właściwości, co debetowe, z tym, że opcja wypłaty pieniędzy z bankomatów jest w tym przypadku nieopłacalna, ponieważ bank nalicza bardzo wysokie opłaty.

Karty obciążeniowe

Karta obciążeniowa podobnie jak kredytowa ma przyznany limit kredytowy, różni się jednak od niej tym, że musimy spłacić całość zadłużenia w ciągu jednego okresu rozliczeniowego. Poza tym działa podobnie, jak każda inna karta, za jej pomocą można:

  • płacić w sklepach,
  • opłacać zakupy w Internecie,
  • wypłacać gotówkę z bankomatów.

Karty przedpłacone

Karta przedpłacona umożliwia dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków dostępnych na przypisanym do niej rachunku płatniczym. Działa podobnie jak tzw. telefony na kartę, tzn. żeby dokonać za jej pomocą płatności, należy ją wcześniej zasilić. W tym celu bank przyznaje nam techniczny numer rachunku do zasileń. Transakcje autoryzowane są więc wyłącznie do wysokości salda na rachunku.

Za pomocą karty przedpłaconej można:

  • płacić w sklepach,
  • wypłacać gotówkę z bankomatów.

Karty wirtualne

Karta wirtualna służy wyłącznie do realizowania transakcji internetowych, dlatego też nie zapłacimy nią w zwykłym terminalu POS, ani nie wypłacimy gotówki z bankomatu. Nie ma ona bowiem fizycznej postaci. W rzeczywistości jest to więc numer rachunku, data ważności i trzycyfrowy kod CVC/CVV zapisany na kartce lub w wiadomości e-mail.

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top