Czy warto spłacić kredyt hipoteczny przed terminem?

rachunki

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, które może związać nas z bankiem nawet na 35 lat. Jednak wielu kredytobiorców już w momencie podpisywania umowy o kredyt mieszkaniowy planuje spłacić go wcześniej, niż wynika z zapisów zawartego dokumentu. Jak banki podchodzą do wcześniejszej spłaty? Czy warto wcześniej spłacić kredyt hipoteczny i kiedy jest na to najlepszy czas? W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Kiedy najlepiej dokonać wcześniejszej spłaty?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Warto wcześniej spłacić kredyt walutowy. Dlaczego? Jeżeli nasze zobowiązanie zostało zaciągnięte w obcej walucie, a jej kurs jest korzystny (niski), taka operacja naprawdę jest dla nas korzystnym wyjściem. Oczywiście, gdy kurs waluty jest wysoki w stosunku do złotego, wstrzymajmy się ze spłatą, bo z pewnością na tym nie zyskamy. Kredyt warto spłacić wcześniej również w sytuacji, gdy jesteśmy świeżymi kredytobiorcami, po wielu latach kredytowania może to nie mieć sensu. Korzystne warunki rynkowe, jak na przykład niskie stopy procentowe to również mocny argument przemawiający za wcześniejszym pozbyciem się obciążenia, jakim jest kredyt.

Wcześniejsza spłata kredytu a bank

Kredyt hipoteczny to spore obciążenie finansowe dla większości kredytobiorców, dlatego warto postarać się o jego spłatę przed terminem i jeszcze przed zawarciem umowy z bankiem dokładnie zapoznać się z warunkami wcześniejszej spłaty oraz kosztami takiej transakcji. Niektóre banki nie pobierają opłat prowizyjnych za wcześniejszą częściową spłatę. Co to oznacza? Możemy na przykład spłacić przed terminem 25% kredytu, ale zwykle i tak muszą upłynąć przynajmniej 3 lata, aby kredytobiorca mógł skorzystać z takiego rozwiązania. W końcu banki to przedsiębiorstwa, które muszą zarabiać, a odsetki kredytowe dają im niemały zysk.

Opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu – jak ich uniknąć?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Najbardziej oczywista i banalna wskazówka, to zdecydowanie się na ofertę takiej instytucji, która nie pobiera prowizji z tytułu wcześniejszej spłaty zadłużenia. Choć nie jest to proste, są banki, które oferują kredytobiorcom takie warunki. Ponadto istnieją banki, które naliczają prowizję tylko w przypadku 100% wcześniejszej spłaty kredytu. Możemy więc przykładowo spłacić nawet 99,9% długu, a bank nie obciąży nas dodatkową opłatą. Jest to bardzo korzystna opcja uniknięcia prowizji.

Komu opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Wcześniejsza spłata kredytu z pewnością jest najbardziej opłacalna, jeżeli podejmiemy decyzję o niej już na etapie przeglądania ofert kredytów hipotecznych (i będziemy analizować warunki zobowiązań finansowych wobec banków pod kątem spłaty przed terminem). W innych przypadkach spłata hipoteki przed terminem to bardzo indywidualna kwestia, dużo zależy od tego, jaka część kredytu została już spłacona i na jakich zasadach podpisaliśmy umowę kredytową.

Jeżeli rozważamy możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia, ale nie jesteśmy pewni, czy taka operacja jest dla nas faktycznie korzystna, skontaktujmy się z doradcą finansowym, który rozwieje nasze wątpliwości i wskaże najlepsze rozwiązanie.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top