Bardzo wiele polskich rodzin co miesiąc po stronie wydatków zapisuje kolejną ratę kredytu hipotecznego. Priorytetem niektórych klientów, którzy widzą taką szansę biorąc pod uwagę domowy budżet jest spłata kredytu hipotecznego przed terminem przewidzianym w harmonogramie. Pomysł na nadpłacenie kredytu hipotecznego pojawia się przede wszystkim wówczas, gdy pomimo regularnej spłaty kolejnych rat na naszym koncie pojawiają się większe sumy, które moglibyśmy włączyć w poczet oszczędności. Z całą pewnością nadpłata zaciągniętego kredytu hipotecznego to dobry sposób na zagospodarowanie całości lub części oszczędności, choć wiele zależy od warunków kredytu.
Spis treści
Oszczędności – zainwestować czy nadpłacić kredyt?


Duże znaczenie ma między innymi sposób, w jaki zarządzalibyśmy oszczędnościami. Może okazać się, iż nasze umiejętności pozwoliłyby osiągnąć wyższe zyski od oprocentowania kredytu hipotecznego, którego udałoby się w pewnym sensie uniknąć nadpłacając nasze zobowiązanie. Zdecydowana większość klientów, którzy są posiadaczami kredytu hipotecznego nie inwestuje środków w zbyt skomplikowany sposób skupiając się przede wszystkim na lokatach bankowych, których oprocentowanie może wynieść maksymalnie 2-4%.
Ile może wynieść prowizja za wcześniejszą spłatę?
Podjęcie decyzji o niewielkim nadpłacaniu kredytu hipotecznego mogą obniżyć wartość całego zobowiązania, które będzie regularnie malało, co jest również pozytywne z czysto psychologicznego punktu widzenia. Zastanawiając się nad wcześniejszą spłatą warto wziąć pod uwagę koszty, które mogą towarzyszyć częściowej spłacie kredytu hipotecznego. Bardzo często banki zabezpieczają swoje interesy ograniczając bezprowizyjnego nadpłacenia kredytu do maksymalnie 50% wartości kapitału do spłaty. Ograniczenia obowiązują na ogół przez kilka lat od zaciągnięcia kredytu pod hipotekę.
Regularne nadpłacanie kredytu lub skrócenie okresu spłaty dzięki aneksowi


Prowizja za wcześniejszą spłatę może stanowić nawet 1-2% wartości kapitału. Po kilku latach od zaciągnięciu kredytu hipotecznego większość banków pozwala na spłatę zobowiązania bez prowizji, więc zdecydowanie warto poczekać, aby zrealizować spłatę na bardziej konkurencyjnych warunkach. Oferty banków pozwalają dokonać spłaty całego kredytu bez prowizji po 3-5 latach od jego zaciągnięcia. W przypadku posiadania odpowiednio wysokich oszczędności czasami rozsądnym rozwiązaniem może okazać się skrócenie okresu spłaty kredytu hipotecznego. Pojawi się wówczas konieczność podpisania aneksu do umowy kredytowej. Przygotowaniu aneksu do umowy towarzyszy koszt 200-300 złotych. Wiele banków na tym etapie może zainteresować się obecną zdolnością kredytową klienta.
Jak najczęściej postępują kredytobiorcy?
Bardzo często kredytobiorcy decydują się na to, aby co miesiąc nadpłacać nawet niewielką kwotę, która w końcowym rozrachunku jest w stanie przełożyć się na nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy zaoszczędzonych odsetek oraz możliwość skrócenia okresu spłaty o kilka lat.