Czy warto inwestować w metale szlachetne?

zloto

Wiele osób zadaje sobie pytanie, w co inwestować pieniądze? Lokaty bankowe, ROR-y, obligacje, papiery wartościowe, czy akcje to nie jedyne metody do zarządzania zgromadzonym kapitałem. Poza popularnymi strategiami inwestycyjnymi, warto rozważyć także te alternatywne, jak na przykład inwestowanie w srebro i złoto. Te kruszce to jedne z niewielu aktywów, które z upływem czasu zyskują na wartości, bez względu na zawirowania gospodarcze i polityczne.

Dlaczego warto inwestować w srebro?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Srebro to obok złota jeden z najpopularniejszych metali szlachetnych. Dlaczego srebro to dobra lokata kapitału? Ponieważ chroni przed inflacją. Srebro to doskonała alternatywa dla inwestycji w waluty. Co ciekawe inwestując taką samą sumę w srebro i złoto – ten pierwszy kruszec gwarantuje nam większą stopę zwrotu. Skąd to wiemy? Specjaliści obserwowali rynek metali szlachetnych przez ponad 40 lat i doszli do wniosku, że gdy złoto taniało lub drożało o jeden punkt procentowy, to srebro traciło na wartości o 1,72%.

Jak dobrze wiemy srebro jest znacznie tańszym metalem od złota. Dlatego to doskonała alternatywa do inwestowania dla osób z mniej zasobnym portfelem i możliwościami finansowymi. Kupno raz w miesiącu sztabki srebra (100g) jest w zasięgu niemal każdego z nas. Natomiast nabycie sztabki złota wymaga większych środków i dla niektórych jest to zbyt duży wydatek w skali miesiąca.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto to królewski kruszec, który stanowi najbardziej uniwersalną metodę do przechowywania wartości, nie podlega dewaluacji i od zawsze stanowi przedmiot pożądania ludzi. Jak wiemy kiedyś złoto pełniło funkcję środka płatniczego. Ci ciekawe aż do 1974 roku posiadanie złota w USA było zakazane. Posiadając złoto nie mamy ryzyka niewypłacalności, czy bankructwa. To metal ceniony na całym świecie.

Jednak nie da się ukryć, że zakup złota to spora inwestycja. Jedna uncja złota kosztuje 15 uncji srebra. Dlatego lokowanie kapitału w złocie to dobry wybór dla bogatszych osób. Oczywiście nie mamy tu na myśli biżuterii (pozostawmy to znawcom tej dziedziny), a złoto inwestycyjne (sztabki i monety bulionowe), które jest bardziej uniwersalne. Warto nabywać złoto, gdy stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie, a lokaty nie gwarantują atrakcyjnych zysków, czyli właśnie teraz. Podkreślmy, że od początku 2016 roku złoto zyskało na wartości 17%! To najlepszy wynik od ponad 30 lat.

Warto rozważyć inwestowanie części posiadanego kapitału (10-30%) w srebro i złoto. Korzyści z inwestowania w powyższe surowce jest wiele, a podstawowa to zabezpieczenie naszych oszczędności. Systematycznie kupując złoto lub srebro, chronimy swoje środki przed wpływem inflacji, kryzysu politycznego, czy gospodarczego. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie swoich pieniędzy. Pamiętajmy, aby zaopatrywać się w te kruszce tylko w zaufanych miejscach, które specjalizują się w handlu srebrem i złotem, dzięki temu unikniemy ryzyka trafienia na podróbki, czy metale gorszej jakości.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top