Czy warto brać kredyt studencki?

nauka

Wyobraźcie sobie, że zaciągacie kredyt o wartości 25 000 złotych z oprocentowaniem około 1,50%. Czyż to nie jest prawdziwa okazja? Otóż jest, ale nie każdy może z niej skorzystać – o czym mowa? O kredycie studenckim, którego temat jest szczególnie aktualny teraz, w drugiej połowie 2016 roku, gdy jego warunki uległy pewnym zmianom.

Kto może dostać kredyt studencki?

Można by rzec, że kredyt studencki to dosyć nietypowy produkt bankowy. W przypadku standardowego kredytu, klient banku zwykle określa konkretnie cel, w jakim stara się o wsparcie finansowe ze strony instytucji. Natomiast jeśli chodzi o kredyt studencki, uzyskane środki możemy przeznaczyć na utrzymanie podczas zdobywania wyższego wykształcenia, a nawet coś zupełnie innego, jak na przykład założenie własnej działalności gospodarcze, bez konieczności dokumentowania tego przed bankiem.

Kto może starać się o kredyt studencki? Każda osoba, która nie ukończyła 25 lat (studenci oraz doktoranci zarówno państwowych, jak i prywatnych ośrodków akademickich). O kredyt nie mogą natomiast starać się osoby, które pochodzą z dobrze sytuowanych domów, co roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustala limit maksymalnego dochodu, jaki może przypadać na jednego członka rodziny.

Natomiast sama struktura kredytu studenckiego jest banalna, możemy z niego korzystać przez nie więcej niż 6 lat. Bank wypłaca kredytobiorcy co miesiąc (oczywiście tylko w okresie trwania roku akademickiego) określoną kwotę, od października 2016 studenci mają do wyboru większy wachlarz kwotowy i mogą otrzymywać 400, 600, 800 lub nawet 1000 złotych (co daje w skali roku do 10 000 złotych wsparcia).

Kredyt studencki – plusy i minusy

Banki udzielają kredytów studenckich od blisko 20 lat, jednak jak się okazuje, mimo bardzo korzystnych warunków, korzysta z niego tak naprawdę niewielu żaków (około 2,00%). Ogromnym plusem tego rodzaju zobowiązania są wyjątkowo korzystne warunki oferowane przez banki potencjalnemu kredytobiorcy.

Skąd wynika tak niskie oprocentowanie kredytów studenckich (niższe kilka razy od standardowego kredytu bankowego)? Wszystko przez to, że w przypadku kredytu dla żaków uwzględniana jest tylko połowa stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego. Warto dodać, że kredytobiorca nie musi spłacać kredytu zaraz po ukończeniu studiów, ma to aż 2 lata (okres karencji). Ponadto żacy z najlepszymi wynikami w nauce mogą złożyć wniosek o umorzenie 20% zaciągniętego kredytu.

Mimo niewątpliwie atrakcyjnych warunkach, na jakich udzielane są kredyty studenckie, warto wspomnieć też o pewnym niedogodnościach z nimi związanych. Mimo, iż możemy wydać uzyskane środki na praktycznie wszystko, co chcemy – bank wymaga poręczenia przy udzielaniu tego rodzaju kredytu, co w przypadku wielu młodych osób może być sporym problemem. W uprzywilejowanej sytuacji są młodzi ludzie z terenów wiejskich, którzy mogą starać się o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak widać kredyt studencki to najtańsza możliwa pożyczka na rynku, jeśli nie stać nas na studiowanie, warto rozważyć tę opcję, ponieważ po ukończeniu nauki prawdopodobnie już nigdy nie będziemy mieli okazji pożyczyć środków na tak korzystnych warunkach (oczywiście pomijając rodzinę).

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top