Czy warto brać kredyt w euro?

euro

Jeszcze nie tak dawno, bo przed dwoma laty, kredyty walutowe były najczęściej wybieranym środkiem na sfinansowanie zakupu mieszkania czy budowy domu. Związane było to z faktem, że taki kredyt był prawie dwa razy tańszy od „polskiego” odpowiednika – a dokładniej mówiąc jego rata.

Walutą, która cieszyła się sporym powodzeniem, był frank szwajcarski, w którym zaciągano przeważającą część zobowiązań. Fakt ten spowodowany był stabilnością kursu oraz niskimi stopami procentowymi w Szwajcarii. Euro nie cieszyło się wówczas taką popularnością. Kryzys finansowy znacznie ograniczył dostęp do „franka”, zaś te banki, które posiadają go w ofercie, jak np. mBank, oferują go na takich zasadach, że się to powoli przestaje opłacać.

Obecnie popularnością cieszą się kredyty w euro. Za ich zaciąganiem przemawia korzystny kurs naszej waluty oraz perspektywa szybkiego wstąpienia do „Eurolandu”. Wówczas „zaczniemy zarabiać” w walucie europejskiej, a co za tym idzie zniknie jeden z czynników, który odstrasza na chwilę obecną osoby zainteresowane tym kredytem – a mianowicie ryzyko walutowe.

Czy warto zatem zaciągać kredyt nie w naszej walucie? Cóż, osoby, które przed 2008 rokiem zaciągnęły kredyt we franku są bardzo zadowoleni – gdyby zrobili to w złotówkach, to dzisiaj płaciliby ratę dwa razy większą niż obecnie.

Obecnie prognozuje się, że kurs naszej waluty jest za wysoki i po wejściu do strefy euro osoby posiadające kredyt walutowy zyskają kilkanaście procent (jak to było w Słowacji). Oczywiście to tylko hipotezy – i to sprawia, że kredyt walutowy należy zaciągać świadomie. Równie dobrze może się bowiem okazać, ze za miesiąc kurs euro zwiększy się o 30% i pozostanie na takim poziomie przez najbliższych kilka lat – a jaki to miałoby wpływ na ratę kredytu chyba nie trzeba już mówić.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Udostepnij:
  Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
  GD Star Rating
  loading...
  Czy warto brać kredyt w euro?

  5.051

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Scroll to top