Ubezpieczenia kredytów są silnie związane z samymi kredytami. Podczas podpisywania różnego rodzaju kredytów banki wymagają dodatkowego zabezpieczenia pożyczanej gotówki dodając ubezpieczenia. Zazwyczaj ich zakres obejmuje ryzyko utraty pracy, życia bądź zdrowia przez kredytobiorcę. Suma takich odszkodowań przy wypadkach losowych ma być równoważna kwocie zobowiązania, które pozostaje do zapłaty. Czy istnieje możliwość rezygnacji z takiego ubezpieczenia?
Spis treści
Ubezpieczenie kredytu – czy jest obowiązkowe?


Banki w wielu przypadkach mają przewagę, ponieważ korzystają z faktu, że wiele klientów nie jest świadomych swoich praw. Decydując się na zaciągnięcie pożyczki czy kredytu możemy liczyć, że bank zaoferuje nam ubezpieczenie kredytu. Nieważne jest czy nasza zdolność kredytowa jest dobra czy też nie. Warto wiedzieć, że ubezpieczeniem obowiązkowym jest wyłącznie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu lub mienia. Dlatego też potencjalny kredytobiorca ma możliwość wyboru czy chce skorzystać z ubezpieczenia kredytu czy też go nie potrzebuje.
Jakie korzyści przynoszą bankom ubezpieczenia kredytów?
Należy wiedzieć, że banki współpracują z ubezpieczycielami. Oferując swoim klientom produkty bankowe wraz z dodatkowym ubezpieczeniem zapewniają sobie korzyści finansowe. Równie ważnym powodem proponowania przez banki kredytów wraz z ubezpieczeniami jest kwestia zabezpieczenia swoich interesów. Banki przed wydaniem pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu lub pożyczki sprawdzają zdolność kredytową konsumenta, jednak mimo dobrej zdolności nie mają one gwarancji, że wnioskodawca będzie w stanie terminowo i zawsze spłacać swoje zobowiązanie. Ubezpieczenie kredytu jest traktowane przez banki jako dodatkowa alternatywa innych zabezpieczeń.
Czy posiadając kredyt można zrezygnować z jego ubezpieczenia?


Kredytobiorcy posiadający ubezpieczenie kredytu zastanawiają się często czy mogą z niego zrezygnować. Oczywiście istnieje taką możliwość w każdej chwili, ale należy wiedzieć, że taka decyzja będzie miała wpływ na zaciągnięty kredyt. Warto jeszcze przed złożeniem wniosku o rezygnację z ubezpieczenia przeanalizować i dokładnie zapoznać się z umową kredytową. W niej zawarte powinny być informacje o wysokości oprocentowania i marży w przypadku braku ubezpieczenia. Najczęściej banki zastrzegają sobie, że automatycznie przy braku ubezpieczenia kredytu wzrasta marża oraz oprocentowanie. Należy przeliczyć koszty i porównać czy takie rozwiązanie jest opłacane, bo zdarza się, że ubezpieczenie obniża wysokość płaconej dla banku miesięcznej raty kredytu.
Zwrot składki ubezpieczenia kredytu
Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na rezygnację z ubezpieczenia i nadpłacił składkę może ubiegać się o zwrot takiej kwoty. Taka czynność nie trwa długo i przebiega zazwyczaj bezproblemowo. Brak ubezpieczenia kredytu zazwyczaj wiąże się z niższymi kosztami zobowiązania, jednak warto zastanowić się czy nie jest nam ono potrzebne. Ubezpieczenie kredytu z pewnością przydaje się w nieoczekiwanych sytuacjach i chroni nasze interesy.