Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Czy można zrezygnować z kredytu mieszkaniowego?

News Opublikowano: 30-11-2016

Jeszcze do niedawna wiele mówiło się o możliwości rezygnacji z kredytu mieszkaniowego w dowolnym momencie dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Propozycja Kancelarii Prezydenckiej jest jednak dalej analizowana i nadal nie ma projektu w tej kwestii.

Czy długo będziemy czekać na projekt?

Kancelaria Prezydenta zaproponowała projekt, w ramach którego osoby w najtrudniejszej sytuacji finansowej mogłyby w dowolnym momencie zrezygnować z kredytu mieszkaniowego. O projekcie mówi się jednak od stycznia, a jest koniec roku? Jeżeli tak długo trwają debaty może się okazać, że plan będzie non stop w zawieszeniu. Rozwiązanie miało polegać na tym, że kredytobiorca „będzie mógł pójść do banku, oddać klucze do mieszkania i uwolnić się od reszty kredytu hipotecznego – nieważne jak wysokiego” – poinformował RMF FM. Projekt miał dotyczyć nie tylko kredytów walutowych, ale również tych w złotówkach, czyli de facto mógłby pomóc wielu rodzinom w trudnej sytuacji finansowej.

„Taka opcja znajdowała się wśród propozycji KPRP ze stycznia 2016 r. i nadal jest analizowana. Aktualnie nie ma jednak projektu rozwiązań prawnych w tym zakresie. Prezydent wciąż czeka na rezultaty prac Komitetu Stabilności Finansowej, który miał przedstawić konkretne propozycje dotyczące kredytów odnoszących się do walut obcych” – poinformował PAP.

W styczniu minister Kancelarii Prezydenta zaproponował m.in. by kredyty walutowe były przeliczane na złote po sprawiedliwym kursie, niemniej jednak od razu spotkał się z ostrą krytyką, w wyniku której powołano zespół pracujący nad jego modyfikacją.

Ustawa spreadowa

W wyniku prac komisji w sierpniu został złożony projekt, który przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały.

Wszystkie rozwiązania mają na celu pomóc kredytobiorcom w spłacie ich kredytu. Póki co, nie ma jednak jednoznacznej decyzji, co dodatkowo komplikuje sprawę kredytów. Kredytobiorcy, którzy mają problem ze spłacaniem kredytów, czują się niepewnie, bo sami nie wiedzą jak, czy i kiedy uzyskają pomoc.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *