Bardzo często w Internecie pojawiają się kolejne ciekawe pytania związane z możliwościami potencjalnych beneficjentów rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Zastanawiają się oni między innymi nad tym, aby najpierw sfinansować zakup pierwszej w życiu nieruchomości z pomocą programu MdM, a następnie zarejestrować działalność gospodarczą pod swoim nowym adresem. Spore grono przedsiębiorców zastanawia się jednocześnie czy koszt wykończenia pomieszczenia, w którym będzie wykonywał swoje obowiązki zawodowe ma szansę wliczyć do kosztów działalności.
Spis treści
Zarejestrujesz działalność – zwrócisz część wkładu własnego
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować własną działalność gospodarczą pod adresem mieszkania, które nabyliśmy w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Z całą pewnością założenia programu wykluczają możliwość prowadzenia w nim własnej działalności gospodarczej. Z założeń programu MdM jasno wynika, iż ma on na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osoby lub rodziny, która ma na „celowniku” swoją pierwszą w życiu nieruchomość. Okazuje się, że zmiana sposobu, w jaki użytkowalibyśmy mieszkanie mogłaby mieć bardzo kosztowne konsekwencje, bowiem w rezultacie bylibyśmy zmuszeni do zwrotu części wkładu własnego. Wysokość zwrotu obliczana jest na podstawie kwoty dofinansowania, a także ilości miesięcy, które pozostały do zakończenia okresu pięciu lat, przez które zamieszkiwalibyśmy pod wskazanym adresem.
Mieszkanie z MdM – brak szans na zwrot VAT-u
Kredytobiorcy, którzy skorzystali z programu „Mieszkanie dla Młodych” mają szansę wnioskować o zwrot podatku VAT, który zapłacili dokonując zakupu materiałów budowlanych służących wykończeniu mieszkania. Brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu kupionym z rządowym wsparciem wyklucza rzecz jasna także możliwość uzyskania zwrotu, o jaki normalnie mógłby starać się przedsiębiorca. Rozliczenie podatku VAT od wydatków przeznaczonych na nakłady inwestycyjne w mieszkaniu, którego posiadaczami staliśmy się dzięki programowi MdM daje jasny sygnał, iż nie wykorzystujemy mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem. W takiej sytuacji będzie konieczny zwrot wkładu własnego na wspomnianych wyżej zasadach z uwzględnieniem wiążącej daty jako dnia, w którym zarejestrowaliśmy działalność pod adresem mieszkania z MdM.
Możesz prowadzić działalność w… piwnicy!
Ciekawostką jest fakt, iż posiadacze mieszkań zdobytych dzięki programowi „Mieszkanie dla Młodych” mogą prowadzić działalność gospodarczą choćby… w piwnicy, gdzie mają szansę prowadzić dowolny warsztat czy działalność usługową. Wszystko w związku z tym, iż piwnica nie daje możliwości naruszenia powierzchni użytkowej mieszkania, co mogłoby być jasnym sygnałem, że dopłata powinna zostać zwrócona.
Podsumowując nabycie mieszkania w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” może przynieść pewne niedogodności dla właścicieli firm lub osób zainteresowanych zarejestrowaniem działalności gospodarczej. Na szczęście wszystkich obowiązuje pięcioletni okres karencji, podczas którego mieszkanie ma służyć wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.