Czy można sprzedać mieszkanie na kredyt?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania to wieloletnie zobowiązanie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kredytobiorcy chcieliby zmienić mieszkanie na większe bądź po prostu pozbyć się go, ponieważ przestało spełniać ich oczekiwania. Sprzedaż takiego mieszkania jest możliwa, aczkolwiek wiąże się z pewnymi formalnościami, o których należy pamiętać.

Łatwiej mają klienci, którzy już spłacili kredyt

Brak kłopotu ze sprzedażą mieszkania mają przede wszystkim klienci, którym udało się już spłacić kredyt hipoteczny lub zakup nieruchomości sfinansowali dzięki gotówce. Z kolei właściciele mieszkań z hipoteką muszą wziąć pod uwagę pewne ograniczenia, choć rzecz jasna istnieje możliwość sprzedaży mieszkania pomimo faktu, iż termin spłaty długu jeszcze nie upłynął. Wystarczy włożyć w tę operację odrobinę trudu.

Najprościej dokonać wcześniejszej spłaty długu

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Najprostszym sposobem na sprzedaż mieszkanie jest wcześniejsza spłata zadłużenia, dzięki czemu cała operacja nie będzie przesadnie skomplikowana. Dzięki spłacie długu klient traci jakiekolwiek zobowiązania wobec banku, który musi umożliwić mu wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. W zdecydowanej większości wypadków na taki wariant decydują się klienci, którzy dokonali już spłaty prawie wszystkich rat. Z kolei pozostali z racji ograniczonych środków finansowych szukają alternatywnych rozwiązań, które mogłyby doprowadzić do pozbycia się kredytu i mieszkania.

Pamiętaj o prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu

Dokonując wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę konieczność uiszczenia dodatkowej prowizji, którą zgodnie z umową naliczy bank. Warto zwrócić uwagę, iż w praktycznie każdym banku obowiązują zupełnie inne zasady, jeśli chodzi o całkowitą spłatę kredytu przed czasem. W niektórych instytucjach finansowych unikniemy jakiejkolwiek prowizji, gdy inne wymagają od 1% do 3% wpłacanej kwoty, która będzie potraktowana jako prowizja. Zdarza się, iż banki zwalniają z prowizji klientów, którzy spłacają kredyty od 3, 5 lub 10 lat.

Nabywca może także wesprzeć się kredytem hipotecznym

Istnieje jednocześnie możliwość sprzedaży mieszkania, gdy kredytobiorca nie dysponuje środkami umożliwiającymi wcześniejszą spłatę zobowiązania. W takich okolicznościach banki preferują wykorzystać przede wszystkim gotówkę, którą uda się uzyskać od nabywcy mieszkania. Pewną furtkę stanowi możliwość zaciągnięcia kredytu przez nowego właściciela mieszkania, a zarazem ustanowienie po raz kolejny hipoteki na tej samej nieruchomości. Warto zwrócić uwagę, że klient ryzykuje, gdy zdecyduje się sprzedać mieszkanie, którego zakup będzie finansowany na kredyt, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, iż wniosek kredytowy nabywcy zostanie odrzucony.

O jakich szczegółach powinien pamiętać sprzedający?

Przed dokonaniem rozliczenia z bankiem właściciel mieszkania powinien uzyskać od banku deklarację precyzującą aktualny stan zadłużenia oraz numer konta, na które przelejemy środki. Ponadto bardzo dobre zabezpieczenie z punktu widzenia klienta stanowi oświadczenie, w którym bank po uzyskaniu odpowiedniej sumy zobowiązuje się do usunięcia wpisu, który znajduje się w księdze wieczystej nieruchomości.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
a WordPress rating system

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top