Czy kredyt walutowy można spłacać w walucie obcej

Pytanie dla niektórych osób może wydać się trywialne. Ale jeszcze do niedawna nie mieliśmy możliwości spłacania rat kredytu hipotecznego zaciągniętego w Euro czy „franku”.

Obecnie możemy sami zdecydować, czy chcemy, jak do tej pory, korzystać z usług banku w zakresie przeliczania raty z waluty obcej na naszą (i pozwalać bankowi na zarabianie kilku procent „z okazji” spreadu walutowego), czy też będziemy co miesiąc np. odwiedzać kantory i kupować walutę obcą, którą następnie zaniesiemy do banku/wpłacimy na rachunek walutowy, z którego bank pobierze sobie kolejną ratę naszego kredytu hipotecznego.

Pomimo faktu, że od kilku miesięcy posiadamy możliwość spłacania kredytu walutowego bezpośrednio w jego walucie, to nie wszystkie banki ułatwiają swoim Klientom przejście na „spłatę walutową”. Już kilka razy dzwonili do nas Klienci z pytaniami związanymi ze zmianą sposobu spłaty kredytu, skarżąc się, że bank nie ułatwia im przejścia na spłatę w walucie obcej. Nasi klienci często pytają, co trzeba zrobić, aby móc skorzystać z takiego rozwiązania.

Należy pamiętać o tym, że taka sytuacja nie może mieć miejsca. Jako konsumenci mamy zagwarantowaną możliwość wyboru waluty, w jakiej będziemy spłacać walutowy kredyt hipoteczny. Musimy jedynie w banku jasno określić, czego chcemy, napisać odpowiednie pismo, zapłacić (często) opłatę za aneks i … zacząć spłacać kredyt według nowych zasad. Jeżeli dopiero zamierzamy wziąć kredyt, warto już na wstępie przemyśleć kwestię w jakiej walucie będziemy spłacać, gdyż zmiany w trakcie trwania kredytu są płatne, podczas gdy na etapie składania wniosku, nie generują dodatkowych kosztów.

Jest o co „walczyć” – coraz więcej osób zarabia w walucie kredytu, zatem takie rozwiązanie całkowicie zdejmuje z nich ryzyko związane z kursem walutowym. Dla nich rata dodatkowo będzie niższa o przeliczenia walutowe, jakie do tej pory przy okazji przeliczania raty kredytu na polską złotówkę naliczał im bank. Należy pamiętać, że spread jest znacząco różny w zależności od banku i wynosi od kilku nawet do kilkunastu procent.

Na koniec należy pamiętać o jednej rzeczy – wiele banków zastrzega sobie, że zmiany sposobu spłaty kredytu walutowego (w walutach lub w złotówkach) możemy dokonać jeden raz w ciągu trwania umowy. Jeżeli zatem spłacaliśmy kredyt w naszej walucie, zmieniliśmy na obcą, to bank nie musi zgodzić się nam na powrót do pierwotnego sposobu regulowania zobowiązania.

Oceń

Kliknij gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował, bądź pierwszy

2 Komentarze

 1. Małgorzata
  04/04/2014

  Można i naprawdę warto, bo się wówczas nie przepłaca, bowiem to kredytobiorca decyduje gdzie i na jakich warunkach wymieni walutę. Odkąd ja mam kredyt w EUR stale wymieniam online. W ciągu miesiąca rata wychodzi taniej o ponad 60 zł. Nie pobierają spreadu, mam też realny wpływ na kurs.

  Odpowiedz
 2. Rafał37
  11/04/2014

  Oczywiście że tak. Najlepiej spłacać bezpośrednio w walucie, bo wtedy nie przepłacamy. Również korzystam z kantoru internetowego i polecam kredytobiorcom, bo dzięki temu, że się wymienia tutaj bez spreadu, po korzystnym kursie, każda rata staje się niższa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy kredyt walutowy można spłacać w walucie obcej Contact Details:
12 312 02 52 customer service ,
Tel:12 312 02 52 , E-mail: biuro(at)fe24.pl
Scroll to top