Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Czy emerytury z KRUS będą wyższe?

News Opublikowano: 20-02-2017
Moja emerytura

Czy osoby pobierające emeryturę z KRUS-u mogą liczyć na podwyżkę? Okazuje się, że tak, że już od marca wysokość ich świadczeń wzrośnie. Oznacza to, że najniższe emerytury i renty rodzinne będą o kilka złotych wyższe niż dotychczas, a świadczenia będą wynosić wówczas co najmniej 1000 zł brutto. Niewiele można byłoby rzec, przy obecnej inflacji, która jak pisaliśmy niedawno, jest wyższa o kolejnych kilka punktów procentowych niż jeszcze rok temu. Obecnie podstawowa emerytura rolnicza wynosi 882 złote.

Wysokość rent i emerytur z KRUS

Do marca 2017 najniższa emerytura rolnicza wynosi 882 złote. Tylko do marca, ponieważ po tym okresie na świadczeniobiorców będą czekały podwyżki o 0,44 procent. Co więcej mogą na nie liczyć także posiadacze wyższych rent i emerytur. Oznacza to, że po wprowadzeniu zmian najniższe świadczenie wyniesie połowę płacy minimalnej. Jak szacuje szef Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Adam Sekściński „Jeżeli rolnikowi zostanie wyliczona emerytura poniżej tysiąca złotych to i tak z urzędu dostanie on taką kwotę. Z waloryzacji łącznie skorzysta około 99 procent świadczeniobiorców KRUS, czyli ponad 1,1 miliona osób. Dziś około 400 tysięcy osób pobiera świadczenie poniżej tysiąca złotych miesięcznie”.

Minimalne świadczenie emerytalno – rentowe ma wzrosnąć do 1000 złotych również w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto otrzyma świadczenie?

Aby móc starać się o minimalną emeryturę należy osiągnąć wiek emerytalny i udokumentować staż pracy (składkowy i nieskładkowy) wynoszący 22 lata dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Jest to wymóg obligatoryjny, z którego nikt nie jest zwolniony.

Ale czy za 1000 zł miesięcznie da się godnie żyć, wliczając, że z wiekiem ryzyko zachorowań jest znacznie wyższe? Odpowiedź na to pytanie wydaje się więc oczywista, dlatego eksperci finansowi alarmują, że już za „młodu” powinniśmy zadbać o to, by na emeryturze posiadać jakieś dodatkowe środki finansowe, czy to z tytułu posiadania np. konta oszczędnościowego, lokaty czy mieszkania własnościowego.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *