Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Czy emeryci mają szansę na kredyt hipoteczny?

Opublikowano: 11-01-2017

Kredyty hipoteczne zazwyczaj zaciągają osoby młode, które wraz z rodziną marzą o swoim pierwszym mieszkaniu czy domu. Właściwie w każdym wieku możemy pojawić się potrzeba lub chęć zaciągnięcia kredytu hipotecznego, który pozwoli sfinansować ściśle sprecyzowany cel. Emeryci to wbrew pozorom grupa, która posiada już solidne i systematyczne źródło utrzymania, a także może pochwalić się historią kredytową, która w oczach banku wzbudza duże zaufanie.

Czy emeryt może liczyć na kredyt hipoteczny?

Uzyskanie kredytu hipotecznego dla seniora jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku nieco młodszych osób. Kredyty hipoteczne są udzielane długoterminowo, co może być problemem dla sporego grona emerytów. Banki obawiają się przyznawania dwudziestoletnich czy trzydziestoletnich kredytów ze względu na wiek kredytobiorców. Z tego powodu większość banków w swoich warunkach kredytowych zawiera określoną górną granicę wiekową, w której musi zmieścić się potencjalny kredytobiorca. Nierzadko banki w takich okolicznościach przyznają kredyty hipoteczne ze skróconym okresem kredytowania. Emeryci często mogą liczyć na maksymalnie 10-15 letni kredyt. Dobrym rozwiązaniem pozostaje także zaciągnięcie kredytu hipotecznego z dziećmi, co może wypłynąć na wydłużenie okresu spłat. Czasem takie wyjście pomaga podnieść zdolność kredytową syna bądź córki, którzy samodzielnie nie byliby w stanie uzyskać pozytywnej decyzji z banku.

Wymagania banków przy kredytach hipotecznych seniorów

Mimo wieku emeryci postrzegani są przez banki jako wiarygodni potencjalni kredytobiorcy, ponieważ mają regularny, stały dochód co w przypadku młodszych osób nie zawsze jest regułą. Starsze osoby punktują w oczach banku również, jeśli w przeszłości korzystały z produktów kredytowych i systematycznie regulowali zobowiązania. Posiadana historia kredytowa pomaga uzyskać pozytywną odpowiedź na złożony wniosek. Warto także dodać, że banki często wymagają, aby emeryci posiadali żyrantów, którzy w przypadku ich śmierci spłacą zobowiązanie. Równie często stosowaną praktyką jest konieczność wykupienia przez seniora ubezpieczenia na wypadek śmierci, co dodatkowo zabezpiecza udzielający pożyczki bank. Wspomniana wcześniej granica wiekowa w przypadku kredytobiorców to zazwyczaj 70-80 lat. Starszy kredytobiorca wraz z wnioskiem o udzielenie pożyczki musi dostarczyć odcinki z kilku ostatnich wypłaconych świadczeń emerytalnych czy rentowych. W sytuacji, gdy jest posiadaczem konta oszczędnościowego może dodatkowo załączyć wyciąg bankowy. Banki regularnie przy udzielaniu kredytu hipotecznego wymagają, aby kredytobiorca założył u nich specjalne konto bankowe, dzięki czemu korzysta on z dwóch produktów jednocześnie.

Krótszy okres kredytowania to wyższe raty

Emeryt biorąc pod uwagę kredyt hipoteczny musi przeliczyć i realnie ocenić swoje możliwości finansowe. Z krótszym okresem kredytowania wiąże się fakt, że automatycznie miesięczne raty kredytu są wyższe. Z tego tytułu kwota zaciąganej pożyczki powinna być dostosowana do możliwości kredytobiorcy, aby nie obciążać nadmiernie jego comiesięcznego budżetu. Warto pamiętać, aby uwzględnić także na przykład nieprzewidziane wydatki na leki.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *