Kredyt hipoteczny dla emeryta. Czy osoby po 65 roku życia mają szansę na kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne zazwyczaj zaciągają osoby młode, które wraz z rodziną marzą o swoim pierwszym mieszkaniu, czy domu. Choć właściwie w każdym wieku może pojawić się potrzeba lub chęć zaciągnięcia kredytu hipotecznego, który pozwoli sfinansować ściśle sprecyzowany cel. Seniorzy to wbrew pozorom grupa, która posiada już solidne i systematyczne źródło utrzymania, a także może pochwalić się długą historią kredytową, która w oczach banku wzbudza duże zaufanie. Co zrobić, by otrzymać kredyt hipoteczny dla emeryta?

Kredyt hipoteczny a limit wiekowy kredytobiorcy

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Wielu seniorów obawia się, że ich wiek może być kluczową przeszkodą w pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego. Warto więc wyjaśnić, że istnieją banki, które przyznają kredyty hipoteczne dla seniorów, jednak odbywa się to na różnych zasadach, w zależności od polityki danej instytucji finansowej. Znane są przypadki, gdy tego typu finansowanie nieruchomości było przyznawane seniorom po 70 roku życia. Czy więc każdy emeryt może otrzymać kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom?

Czy każdy emeryt może dostać kredyt hipoteczny?

Nie da się ukryć, że uzyskanie kredytu hipotecznego dla seniora jest zdecydowanie trudniejsze, niż w przypadku nieco młodszych osób. Kredyty hipoteczne to zazwyczaj kredyty wysoko kwotowe i udzielane na długi termin, co może być problemem dla sporego grona emerytów. Banki obawiając się przyznawania dwudziestoletnich czy trzydziestoletnich kredytów w swoich warunkach kredytowych zawierają określoną górną granicę wiekową, do której potencjalny kredytobiorca musi spłacić całkowicie kredyt.

W związku z tym banki w takich okolicznościach przyznają kredyty hipoteczne ze skróconym okresem kredytowania. Emeryci często mogą liczyć na maksymalnie 10-15 letni kredyt. Tym samym rata takiego kredytu jest dużo wyższa niż kredytu zaciągniętego na standardowy okres 20-30 lat. Dobrym rozwiązaniem pozostaje także zaciągnięcie kredytu hipotecznego z dziećmi, co może wpłynąć na wydłużenie okresu spłat. Czasem również przyłączenie rodziców do kredytu może pomóc podnieść zdolność kredytową syna bądź córki, którzy samodzielnie nie byliby w stanie uzyskać pozytywnej decyzji z banku.

Wymagania banków przy kredytach hipotecznych dla seniorów

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Mimo wieku, emeryci postrzegani są przez banki jako wiarygodni potencjalni kredytobiorcy, ponieważ mają regularny, stały dochód co w przypadku młodszych osób nie zawsze jest to regułą. Starsze osoby punktują w oczach banku również, jeśli w przeszłości korzystały z produktów kredytowych i systematycznie regulowali zobowiązania. Posiadana historia kredytowa pomaga uzyskać pozytywną odpowiedź na złożony wniosek. Warto także dodać, że banki czasem wymagają, aby emeryci posiadali żyrantów, którzy w przypadku ich śmierci spłacą zobowiązanie. Często stosowaną praktyką przy kredycie dla emeryta jest również konieczność wykupienia przez seniora ubezpieczenia na wypadek śmierci, co dodatkowo zabezpiecza kredyt i tym samym udzielający pożyczki bank. 

Wspomniana wcześniej granica wiekowa w przypadku kredytobiorców to zazwyczaj 70-80 lat. Starszy kredytobiorca wraz z wnioskiem o udzielenie pożyczki musi dostarczyć zazwyczaj decyzję o ostatniej waloryzacji emerytury oraz potwierdzenie otrzymania świadczenia np w postaci ostatniego odcinka, lub w sytuacji, gdy jest posiadaczem konta w banku potwierdzenia wpływu emerytury na to konto. Banki regularnie przy udzielaniu kredytu hipotecznego zachęcają dając lepsze warunki kredytowe, aby kredytobiorca założył u nich specjalne konto bankowe, dzięki czemu korzysta on z dwóch produktów jednocześnie.

Kredyt hipoteczny dla emeryta a limit wieku?

Warto również wspomnieć, że niektóre banki wprowadzają górny limit wieku kredytobiorcy, który wynosi następująco:

Limit wieku kredytobiorcy
mBank67 lat
Bank Pekao SA70 lat
Raiffeisen POLBANK70 lat
Deutsche Bank Polska70 lat
ING Bank Śląski70 lat
PKO Bank Polski SA75 lat
Bank Pocztowy75 lat
Bank Millennium75 lat
Bank BGŻ BNP Paribas75 lat
Alior Bank80 lat
Getin Bank80 lat
Bank Zachodni WBK90 lat

Należy jednak nadmienić, że niektóre banki będą wymagały zakupu dodatkowego ubezpieczenia bądź przedstawienia ubezpieczenia na życie.

Krótszy okres kredytowania to wyższe raty

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Emeryt biorąc pod uwagę kredyt hipoteczny musi przeliczyć i realnie ocenić swoje możliwości finansowe. Jak już wyżej było wspomniane z krótszym okresem kredytowania wiąże się fakt, że automatycznie miesięczne raty kredytu są wyższe. Dlatego wysokość zaciąganego kredytu powinna być dostosowana do możliwości kredytobiorcy, aby nie obciążać nadmiernie jego comiesięcznego budżetu. Warto pamiętać, że w trakcie spłaty takiego kredytu, który zaciągany jest na okres 10 lat lub dłużej, mogą wydarzyć się różne sytuacje losowe i trzeba mieć tak dostosowaną ratę względem swoich dochodów, żebyśmy spokojnie mieli możliwość zakupu np lekarstw itp.

Dokumenty do kredytu hipotecznego jakie musi zgromadzić emeryt

Jeśli rozpatrujemy przypadek osób, które co miesiąc otrzymują emeryturę, to banki przeważnie ograniczają ilość wymaganych dokumentów wyłącznie do tych, które są łatwo dostępne, takie które klient posiada w swoim domu, czy nawet portfelu. Do zaciągnięciu kredytu hipotecznego przez emeryta wystarczy więc dowód osobisty i decyzja o przyznaniu emerytury lub renty, a przynajmniej decyzja o jej ostatniej waloryzacji. Jednak w przypadku renty ważne jest, aby na dokumencie była umieszczona informacja o okresie, na jaki została ona przyznana – zbyt krótki okres pozostający do zakończenia wypłaty świadczenia może dyskwalifikować ten dochód, co za tym idzie – kredyt hipoteczny nie może zostać udzielony.

Ważna jest też poprawność spłaty dotychczas posiadanych produktów, tych kredytowych – pożyczek, kart kredytowych czy limitów na osobistym koncie, jeśli bank zobaczy, że są na nich zaległości może odmówić nam udzielenia kredytu hipotecznego do czasu, gdy nie uregulujemy starych zobowiązań.

Odwrócony kredyt hipoteczny dla emeryta

Odwrócony kredyt hipoteczny (ang. reverse mortgage) to propozycja dla emerytów, która coraz częściej wykorzystywana jest przez bezdzietne małżeństwa. Mechanizm jej działania jest bardzo prosty i przypomina pod wieloma względami odwrócenie standardowego kredytu hipotecznego.  W tym przypadku  pożyczka również jest zabezpieczona hipoteką, jednak bank jest zobowiązany do oddania nieruchomości do dyspozycji kredytobiorcy na nieoznaczony okres. Sama wypłata środków następuje w całości lub w ratach. Po śmierci kredytobiorcy instytucja, która udzieliła finansowania zaspokoi swoje roszczenia z kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości. Spłata odwróconego kredytu będzie jednak odroczona, aby umożliwić ewentualnym spadkobiercom spłatę zobowiązania.

Jak widać kredyt hipoteczny dla emeryta jest produktem finansowym, z którego może skorzystać wielu seniorów chcących spełnić marzenie o nowym domu lub mieszkaniu. Podeszły wiek nie powinien być przeszkodą w walce o realizację założonego celu, warto podjąć przynajmniej próbę i skontaktować się z doradcą finansowym lub odwiedzić wybraną placówkę bankową.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top