Spis treści
Ile wynosi wkład własny w 2015 roku?


Już w 2014 roku każdy kredytobiorca musiał dysponować wkładem własnym w wysokości 5%. Początek 2015 roku przyniósł dużo wcześniej zaplanowaną zmianę, która polega na podwyższeniu wysokości wymaganego wkładu własnego do poziomu 10%. Młodzi ludzie wykorzystując program „Mieszkanie dla Młodych” mogą bez trudu „zdobyć” pożądany wkład własny, który trafi do banku. Warto zwrócić uwagę, że niektóre banki mimo wszystko wymagają realnych środków, których posiadaczami są klienci zainteresowani ofertą kredytu hipotecznego. Jednym z nich jest Bank BPS, który umożliwia skredytowanie zakupu nieruchomości na atrakcyjnych warunkach, gdy wziąć pod uwagę oprocentowanie i marżę, aczkolwiek pomaga sfinansować maksymalnie 80% wartości nieruchomości. Biorąc pod uwagę nowelizację ustawy single lub bezdzietne małżeństwa będą w takim wypadku zmuszone posiadać środki, które będą stanowiły uzupełnienie wkładu własnego. Singiel lub bezdzietne małżeństwo musi dopłacić brakujące 10%, natomiast rodzina posiadająca jedno dziecko musi uzupełnić wkład własny o niezbędne 5% wkładu własnego (15% otrzyma od państwa).
Trudniejszy zakup dużego mieszkania
Obowiązek wniesienia 10% wkładu własnego, jakiego wymagają przepisy z pomocą programu „Mieszkanie dla Młodych” nie stanowiłoby większego problemu, bowiem środki zagwarantowałoby wówczas rządowe wsparcie. Sytuacja komplikuje się, gdy kwalifikujemy się do 10-procentowego dofinansowania w ramach MdM, natomiast po głowie chodzi nam zakup nieruchomości o sporej powierzchni. W takich wypadkach wysoka kwota kredytu może wiązać się z wyższym wkładem własnym, jakiego będzie oczekiwał bank. Największe powody do zmartwienia mogą mieć w tej sytuacji osoby samotne lub bezdzietne, bowiem rodzina z dwójką dzieci otrzyma już 20% wartości odtworzeniowej mieszkania w formie dofinansowania. Singiel kupujący mieszkanie będzie musiał liczyć się z faktem, iż dopłata będzie przysługiwała mu jedynie do 50 metrów kwadratowych. Maksymalna powierzchnia mieszkania w programie „Mieszkanie dla Młodych” to 85 m2, natomiast dom może mieć do 110 m2.
Wymagany wkład własny będzie rósł


Zgodnie z Rekomendacją S przygotowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego w 2013 roku wymagany wkład własny od 1 stycznia 2014 roku wynosił 5%, natomiast w 2015 roku wzrósł do 10%. W 2016 roku minimalny wkład własny wyniesie 15%, aby od 2017 roku obowiązywał już 20-procentowy wkład własny, który Komisja Nadzoru Finansowego udaje za optymalny.
Zapytaj Doradcę o tani kredyt hipoteczny Mieszkanie dla Młodych