Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Czy 500 Plus zmniejszy liczbę kobiet pracujących?

News Opublikowano: 24-07-2016
Kto może skorzystać z programu Rodzina na Swoim?

Program Rodzina 500 Plus cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ dzięki niemu rodziny otrzymują „za darmo” dodatkowe pieniądze na wychowanie dzieci. Tylko do lipca do gmin i miejskich ośrodków pomocy społecznej wpłynęło aż 2,56 mln wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego. Czy w związku z tym kobietą opłaca się jeszcze pracować, skoro minimalna pensja i tak wynosi 1786 zł? Wystarczy więc trójka dzieci, aby te pieniądze otrzymać bez konieczności podejmowania pracy.

Dom zamiast etatu?

Z szacunków Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że z powodu stałego dofinansowanie z programu Rodzina 500 Plus z pracy może zrezygnować nawet 300 tys. osób. Świadczenia wychowawcze mogą działać demotywująco na kobiety, które postanowiły pogodzić pracę zawodową z wychowywaniem dzieci. Pensje pracowników nie rosną, a mając do wyboru pracę za 1000 czy 1500 zł netto kobiety mogą wybrać opiekę nad dziećmi. Wystarczy, by suma zasiłków wyniosła tyle, by być porównywalną z pensją jednego z małżonków.

Gdzie zabraknie rąk do pracy?

Zdaniem analityków i wypowiedzi agencji pośrednictwa pracy, rządowy program Rodzina 500 Plus powiększy niedobory kadrowe w sektorze produkcyjnym, gdzie i tak zarobki pozostają na stosunkowo najniższym poziomie.

Jednym z kroków zaradczych może być konieczność wprowadzenia podwyżek wynagrodzeń na podstawowych stanowiskach. Sieci sklepów wielkopowierzchniowych takich jak Biedronka, Lidl czy Tesco już zapowiedziały zmiany.

Można więc zadać pytanie, czy program Rodzina 500 Plus to szansa czy zagrożenie dla polskiej gospodarki?

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *