Czego jeszcze nie wiesz o kartach zbliżeniowych?

„Zbliżeniowo”, „Tak, może być” – coraz więcej osób korzysta z tej formy płatności za towar. Nic dziwnego, skoro karty zbliżeniowe na dobre zadomowiły się w naszych portfelach. Stanowią ona prawie 84 proc. wszystkich kart znajdujących się w obiegu.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec I kwartału 2016 roku w obiegu było blisko 30 mln kart płatniczych, z czego tylko 16 proc z nich nie posiadało specjalnego czipu umożliwiającego dokonywanie płatności zbliżeniowych. Nie da się jednak ukryć, że na ich temat pojawiło się wiele mitów. Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Fakty i mity dotyczące kart zbliżeniowych

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Posiadanie karty zbliżeniowej to przymus MIT

Wprawdzie obecnie większość instytucji finansowych oferuje swoim klientom karty zbliżeniowe, nie oznacza o jednak, że jesteśmy na nie skazani. Jeżeli nie chcemy, aby nasz karta posiadała ową opcję, wystarczy zgłosić ten fakt w banku. Proces ten jest jednak nieodwracalny.

Zgubiłeś kartę, uważaj złodziej może wyczyścić Ci konto MIT

Wprawdzie pojawia się ryzyko, że gdy zgubimy naszą kartę złodziej może całkowicie wyczyścić nasze konto, ale dotyczy to również kart bez tej opcji. W tym pierwszym przypadku klient odpowiada za nieautoryzowane transakcje tylko do kwoty 50 euro. Powyżej tej kwoty odpowiedzialność spada na bank.

Haker nie zeskanuje Ci karty w autobusie PRAWDA

Jakiś czas temu pojawiła się w Internecie informacja, że złodzieje skanują dane z karty zbliżeniowej w zatłoczonych autobusach. Komisja Nadzoru Finansowego szczegółowo zbadała jednak tę sprawę i prawdą jest, że za pomocą czytnika faktycznie można odczytać dane z karty, ale i tak złodziej nie będzie mógł ich do niczego użyć. Zyska bowiem wyłącznie numer karty i datę jej ważności. Brakuje jednak kodu CVC, który jest niezbędny do przeprowadzania transakcji w sieci. Co istotne, inne karty (np. legitymacja elektroniczna, karta miejska) znajdujące się jednocześnie w portfelu poszkodowanego mogą zakłócić zeskanowanie zbliżeniówki.

Karta zbliżeniowa to jednocześnie karta debetowa PRAWDA

Karta zbliżeniowa umożliwia zrobienie debetu na koncie, tym bardziej, że część transakcji rozliczana jest z opóźnieniem. Autoryzowane są one bowiem zarówno online jak i offline, co oznacza, że w pierwszym przypadku, jeżeli zabraknie nam pieniędzy na koncie, transakcja nie zostanie zaakceptowana. W drugim, z kolei automatycznie zatwierdza płatność, co oznacza, że w ten sposób możemy wejść na nieplanowany debet.

Wypłaty z bankomatów kartą zbliżeniową są bezpieczne PRAWDA

Rośnie liczba bankomatów, które oferują możliwość wypłaty gotówki zbliżeniowo. Oprócz tego, że jest to wygodny i szybki sposób na pobranie gotówki, dodatkowo taka karta nie jest narażona na tzw. skimming. Można więc w pewnym stopniu zaryzykować stwierdzenie, że korzystanie z kart zbliżeniowych jest bezpieczne.

Złodziej ukradł Ci kartę, nawet jak ją zastrzeżesz możesz stracić pieniądze PRAWDA

Jeżeli zgubiliśmy lub złodziej ukradł nam kartę, mimo jej szybkiego zastrzeżenia, powinniśmy na bieżąco sprawdzać transakcje na swoim rachunku. Blokada zacznie bowiem działać dopiero wówczas, gdy karta połączy się z bankiem i zaktualizuje informacje o czipie. Jeżeli więc zauważymy, że po zastrzeżeniu karty z naszego konta ubyło pieniędzy bank odda je nam niemal automatycznie. Jeżeli z kolei tego nie zgłosimy, bank sam z siebie nie wyłapie, że transakcja została przeprowadzone już po zastrzeżeniu.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top