Co powinieneś wiedzieć o kredycie w transzach?

Zdecydowana większość osób, które miały do czynienia z kredytem hipotecznym otrzymała środki w postaci jednorazowej wypłaty, choć to niejedyna możliwość. Okazuje się, iż środki mogą zostać wypłacone w tak zwanych transzach, a sposób wypłaty banki uzależniają od celu kredytowania.

Kredyt w transzach głównie dla budujących domy

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego na zakup istniejącej nieruchomości otrzymamy całą kwotę, która trafi bezpośrednio na konto sprzedającego nieruchomość. Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja, gdy klient wyraża zainteresowanie budową domu bądź zakupem mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego, którego budowa nie została jeszcze sfinalizowana. W takich okolicznościach wypłata kredytu hipotecznego będzie odbywała się w transzach. Na identycznych zasadach banki wypłacają środki także w przypadku kredytów remontowych.

Dlaczego banki wypłacają środki w transzach?

Główną przyczyną, która sprawia, iż banki decydują się na wypłatę środków w transzach jest możliwość monitorowania postępów inwestycji. Sposób wykorzystania środków pozostaje dla banków niezwykle ważny, ponieważ niewłaściwe spożytkowanie pieniędzy uzyskanych na podstawie kredytu hipotecznego może sprawić, iż hipoteka ustanowiona przez bank będzie wręcz bezwartościowa. Warto zwrócić uwagę, iż harmonogram wypłaty transz jest ustalany pomiędzy bankiem a kredytobiorcą przed podpisaniem umowy kredytowej. Wypłaca kolejnej transzy możliwa jest tylko wówczas, gdy rozliczona zostanie poprzednia.

W jaki sposób banki rozliczają transze kredytu?

Najpopularniejszym sposobem na rozliczenie transzy kredytu pozostaje wizyta inspektora bankowego, którego zadaniem jest obejrzenie inwestycji oraz wykonanie niezbędnej dokumentacji. Należy podkreślić, iż inspekcja wiąże się z dodatkowymi kosztami, które spoczywają na kredytobiorcy. W skrajnych wypadkach wizyta inspektora z banku stanowi wydatek rzędu kilkuset złotych. Okazuje się, iż niektóre banki są w stanie zadowolić się dokumentacją fotograficzną oraz dziennikiem budowy. Niektóre instytucje finansowe oczekują, iż kredytobiorca przedstawi faktury dokumentujące wydatki poniesione w związku z realizowaną inwestycją. W sytuacji, gdy bank uzna, iż za środki pochodzące z poprzedniej transzy wykonaliśmy zbyt mało prac, istnieje realne ryzyko, że wypłata kolejnej transzy zostanie wstrzymana. Nie oznacza to jednak nic złego, ponieważ wystarczy kontynuować prace, które pozwolą w pełni rozliczyć się z transzy, a następnie zgłosić się do banku.

Transze zmuszają do okresu karencji w spłacie kapitału

Transze kredytu hipotecznego sprawiają, iż klient zmuszony jest skorzystać z okresu karencji w spłacie kapitału. Karencja obowiązuje do momentu, w którym klientowi zostaną wypłacone wszystkie środki, które miały trafić na jego konto na podstawie umowy kredytowej. Do czasu, gdy bank dokona wypłaty całej kwoty klienci płacą wyłącznie odsetki od wypłaconej dotychczas części kapitału. Czasami okres karencji potrafi trwać nawet 24 miesiące.

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top