Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Co musisz wiedzieć o kredycie na budowę domu?

Opublikowano: 11-01-2017

Kredyt hipoteczny pomaga wielu zrealizować marzenia o posiadaniu własnych czterech kątów. Aby jednak stać się właścicielem wymarzonej nieruchomości należy wiedzieć, iż uzyskanie od banku kredytu na budowę domu wygląda trochę inaczej niż w procedura uzyskania zwykłego kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Tradycyjny kredyt hipoteczny jest zdecydowanie prostszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga złożenia tak wielu dokumentów, które pozostają niezbędne przy finansowaniu budowy domu, co wiąże się z większym ryzykiem banku.

Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu na budowę domu?

Banki wymagają od kredytobiorców przedstawienia wraz z wnioskiem kredytowym odpowiednich dokumentów potwierdzających ich sytuację materialną. Najczęściej są to dokument tożsamości lub dwa (jeśli bierzemy kredyt z małżonkiem), zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów, akt notarialny, który potwierdza własność działki, warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Ponadto niezbędny z całą pewnością okaże się odpis z księgi wieczystej, pozwolenie na budowę domu poświadczone pieczęcią, projekt budowlany, kosztorys, dziennik budowy wraz z wpisem kierownika oraz wycena pracownika banku bądź rzeczoznawcy w zależności od polityki instytucji. Łatwo domyślić się, iż kompletowanie dokumentów trochę potrwa, więc warto zająć się tym z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kredyt hipoteczny na budowę domu – jak wygląda procedura?

Zgromadzenie odpowiednich dokumentów to połowa sukcesu. Biorąc kredyt hipoteczny na budowę domu należy być cierpliwym. O ile uzyskanie odpowiedzi na złożony wniosek w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego trwa około trzech – czterech tygodni, przy kredycie na budowę domu czas się znacznie wydłuża. Kredyt hipoteczny na budowę domu przebiega etapami. Bank wydając pozytywną decyzję, uruchamia poszczególne transze zobowiązania wraz z postępowaniem prac budowlanych nieruchomości. Kredytodawca nadzoruje postępy prac. Sprawdza on czy udzielone pieniądze są w odpowiedni sposób wydawane oraz czy prace postępują we właściwym tempie. Warto podkreślić, że często banki nie decydują się na udzielenie kredytu na zakup działki budowlanej oraz budowy. Dlatego też, jeśli klient dysponuje oszczędnościami powinien kupić działkę budowlaną z własnych środków jako swego rodzaju wkład własny. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu bank przychylniej spojrzy na wniosek i pozwoli szybciej przystąpić do budowy.

Doradca finansowy przy kredycie hipotecznym na budowę domu

Jak w przypadku każdego kredytu klient powinien zapoznać się z ofertami, jakie proponują różne banki i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Chcąc zwiększyć swoje szanse na uzyskanie takiego kredytu klient może równie dobrze złożyć wnioski do kilku banków, choć nierzadko generuje to dodatkowe koszty. Każdy bank oferuje różne parametry kredytów, których porównanie może zająć stosunkowo dużo czasu. Zmienne potrafi być oprocentowanie, zdolność kredytowa, prowizja lub ubezpieczenie, a także wysokość wymaganego wkładu własnego, jaki powinni posiadać potencjalni klienci banku. Musimy pamiętać, że ważny jest również okres kredytowania, który ma wpływ na wysokość ostatecznej raty kredytu. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dobrego doradcy finansowego, który dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wiedzy w tej dziedzinie usprawni proces ubiegania się o pozytywną decyzję banku oraz poprowadzi nasz wniosek kredytowy od początku do końca.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *