Kredyt hipoteczny na dom. Co musisz wiedzieć o kredycie na budowę domu?

Kredyt hipoteczny pomaga wielu zrealizować marzenia o posiadaniu własnych czterech kątów. Kredyt na dom to rozwiązanie, z którego korzysta wielu Polaków planujących budowę swojej posiadłości. Aby jednak stać się właścicielem wymarzonej nieruchomości,należy zgromadzić wymagane dokumenty i uzbroić się w cierpliwość. 

Kredyt na dom a zwykły kredyt hipoteczny

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Uzyskanie od banku kredytu na budowę domu wygląda trochę inaczej, niż w procedura uzyskania zwykłego kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Tradycyjny kredyt hipoteczny jest zdecydowanie prostszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga złożenia tak wielu dokumentów, które pozostają niezbędne przy finansowaniu budowy domu, co wiąże się z większym ryzykiem banku.

Wniosek o kredyt na budowę domu a niezbędne dokumenty

Banki wymagają od osób starających się o kredyt hipoteczny na dom przedstawienia wraz z wnioskiem kredytowym odpowiednich dokumentów potwierdzających ich sytuację materialną. Najczęściej są to dokument tożsamości lub dwa (jeśli bierzemy kredyt z małżonkiem), zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów, akt notarialny, który potwierdza własność działki, warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Ponadto niezbędny z całą pewnością okaże się:

 • odpis z księgi wieczystej,
 • pozwolenie na budowę domu poświadczone pieczęcią,
 • projekt budowlany,
 • kosztorys,
 • dziennik budowy wraz z wpisem kierownika,
 • wycena pracownika banku bądź rzeczoznawcy w zależności od polityki instytucji.

Łatwo domyślić się, iż kompletowanie dokumentów trochę potrwa, więc warto zająć się tym z odpowiednim wyprzedzeniem.

Procedura przy staraniu się o kredyt hipoteczny na budowę domu

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Zgromadzenie odpowiednich dokumentów to połowa sukcesu. Biorąc kredyt hipoteczny na budowę domu należy być cierpliwym. O ile uzyskanie odpowiedzi na złożony wniosek w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego trwa około trzech – czterech tygodni, przy kredycie na budowę domu czas się znacznie wydłuża.

Kredyt hipoteczny na budowę domu przebiega etapami. Bank wydając pozytywną decyzję, uruchamia poszczególne transze zobowiązania wraz z postępowaniem prac budowlanych nieruchomości. Kredytodawca nadzoruje postępy prac. Sprawdza on, czy udzielone pieniądze są w odpowiedni sposób wydawane oraz czy prace postępują we właściwym tempie. Warto podkreślić, że często banki nie decydują się na udzielenie kredytu na zakup działki budowlanej oraz budowy. Dlatego też, jeśli klient dysponuje oszczędnościami, powinien kupić działkę budowlaną z własnych środków, jako swego rodzaju wkład własny. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu bank przychylniej spojrzy na wniosek i pozwoli szybciej przystąpić do budowy.

Jaki kredyt na budowę domu będzie najlepszy?

Oferta bankowa jest naprawdę bogata, wielu przyszłych kredytobiorców ma dylemat i nie wie, jaki kredyt na dom będzie najkorzystniejszy? Wybór kredytu hipotecznego, który pozwoli na budowę domu systemem gospodarczym, to duże wyzwanie w stosunku do potencjalnych kredytobiorców, którzy muszą przemyśleć bardzo wiele kwestii przed jego zaciągnięciem.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt?

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Bez cienia wątpliwości kluczową kwestią pozostaje zaproponowane przez bank oprocentowanie, które uzależnione potrafi być od kilku czynników. Każdy bank nakłada na kredyt hipoteczny określoną marżę, która w połączeniu ze stopą referencyjną niezależną od banku tworzy oprocentowanie mające bezpośrednie przełożenie na wysokość comiesięcznych rat. To marża w dużym stopniu pozwala odróżnić banki, które będą chciały nas naciągnąć od tych, które proponują naprawdę rozsądną ofertę.

Na wysokość marży duży wpływ ma kwota, jaką zamierzamy uzyskać na podstawie kredytu hipotecznego, ale także wartość nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie spłaty całości zobowiązania. Niejednokrotnie zdarza się, że marża w promocyjnych ofertach zmniejsza się, gdy kredytobiorca skorzysta z innych produktów konkretnego banku, a więc np. założy konto osobiste, na które będzie przelewane wynagrodzenie i/lub będzie korzystał aktywnie z karty kredytowej w tym banku. Korzystanie z konkretnych produktów pozwala obniżyć marżę nawet o 0,3%.

Od czego zacząć starania o kredyt na budowę domu?

Chcąc rozpocząć budowę domu jednorodzinnego musimy nie tylko posiadać odpowiednie środki finansowe, ale także działkę budowlaną, na której postawimy nieruchomość. Zakup działki możemy sfinansować wykorzystując do tego celu kredyt hipoteczny, aczkolwiek niezwykle rzadko banki pozwalają „za jednym zamachem” uzyskać środki na zakup działki budowlanej oraz budowę domu. Banki umożliwiają wówczas pokrycie kosztów działki budowlanej, natomiast kolejna transza kredytu może zostać wypłacona, gdy dostarczymy do banku projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę. Bardzo wielu kredytobiorców wybiera nieco inną formę finansowania inwestycji, a mianowicie kupują oni działkę budowlaną z wykorzystaniem kredytu, a następnie rozglądają się za kolejnym, który pozwoli im rozpocząć budowę domu systemem gospodarczy. Często okazuje się, że kredytobiorcy posiadają w rezultacie dwa kredyty w jednym banku z racji mniejszej ilości formalności, które były z tym związane.

Etapy budowy i transze kredytu hipotecznego na dom

Obowiązkiem inwestora jest dokumentowanie każdego kolejnego etapu budowy, co wydaje się priorytetem z racji tego, iż dokumentacja pozwala na wypłatę przez bank kolejnej transzy kredytu. W większości wypadków wygląda to w ten sposób, iż na terenie budowy dochodzi do inspekcji osoby, która została do tego uprawniona. Do inspekcji dochodzi nawet wówczas, gdy wcześniej zaprezentujemy przed bankiem faktury dokumentujące wykonane prace. Warto zwrócić uwagę, że zakupy podczas budowy domu muszą być związane z aktualnie realizowanym etapem. Przed rozpoczęciem budowy domu będziemy musieli przedstawić bankowi kosztorys, aczkolwiek zaniżenie kosztu budowy 1 metra kwadratowego będzie zawsze skutkować brakiem akceptacji ze strony banku.

Doradca finansowy przy kredycie hipotecznym na budowę domu

Jak w przypadku każdego kredytu klient powinien zapoznać się z ofertami, jakie proponują różne banki i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Chcąc zwiększyć swoje szanse na uzyskanie takiego kredytu klient może równie dobrze złożyć wnioski do kilku banków, choć nierzadko generuje to dodatkowe koszty. Każdy bank oferuje różne parametry kredytów hipotecznych, których porównanie może zająć stosunkowo dużo czasu. Zmienne potrafi być oprocentowanie, zdolność kredytowa, prowizja lub ubezpieczenie, a także wysokość wymaganego wkładu własnego, jaki powinni posiadać potencjalni klienci banku. Musimy pamiętać, że ważny jest również okres kredytowania, który ma wpływ na wysokość ostatecznej raty kredytu na dom.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dobrego doradcy finansowego, który dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wiedzy w tej dziedzinie usprawni proces ubiegania się o pozytywną decyzję banku oraz poprowadzi nasz wniosek kredytowy od początku do końca.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top