Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Co drugi Polak jest dłużnikiem

News Opublikowano: 24-09-2016

Mimo, iż teoretycznie średnie zarobki w Polsce przekraczają 4000 złotych brutto, w rzeczywistości wiele osób zarabia znacznie mniej. Jak czytamy na portalu Biznes Newseria we wrześniu 2016 roku, ponad 50% Polaków przyznało w przeprowadzonym badaniu, że uzyskiwane dochody pozwalają im jedynie na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Kredyty i pożyczki spłaca połowa rodaków

Co piąty ankietowany zarabia poniżej 1500 złotych „na rękę”. Niskie zarobki sprawiają, że wielu Polaków dosłownie zeruje swoje konta pod koniec miesiąca, żyjąc od wypłaty, do wypłaty, bez odkładania jakichkolwiek sum. Z tego względu większość osób po prostu nie stać na większe zakupy, jak na przykład nowa pralka, lodówka, czy odświeżenie mieszkania. Nie dziwi więc fakt, że takie osoby muszą wspomagać się produktami zadłużeniowymi. Jak wynika z raportu, na sprzęt AGD zaciągamy 37% pożyczek, a na remont 33%.

Co jeszcze wykazało badanie? 48% respondentów spłaca obecnie przynajmniej jedną pożyczkę, a 3/4 badanych korzystało z tego rodzaju zobowiązań finansowych w przeszłości. Jednak fakt, że co czwarty ankietowany nie zaciągnął nigdy pożyczki niekoniecznie jest wynikiem braku potrzeb, ale braku możliwości-czyli braku zdolności kredytowej.

Interesujące, że co piąty badany korzysta nie z pożyczek instytucji finansowych, a pomocy rodziny i znajomych. Tzw. pożyczki prywatne cieszą się popularnością zapewne z tego względu, że zwykle nie są oprocentowane, oddajemy bliskim dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy.

Z pewnością pożyczki prywatne są najkorzystniejszym rozwiązaniem pod względem finansowym, ale największą satysfakcję dają zakupy za samodzielnie zaoszczędzone środki.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *