Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Chroniąc dane dbasz o bezpieczeństwo finansów

Opublikowano: 17-03-2015 wyłudzenia

Wielu klientów nie jest świadomych zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej ochrony danych osobowych. Nieuwagę na co dzień wykorzystują oszuści, którzy są w stanie zaciągnąć pożyczkę imieniu klienta, który nie przywiązuje zbyt dużej uwagi na to, gdzie i komu udostępnia swoje dane osobowe. Z najnowszych raportów Krajowego Rejestru Długów wynika, iż klienci największym zainteresowaniem darzą informacje na temat, kto i z jakiego powodu umieścił się w gronie dłużników. Warto zaznaczyć, że obywatele nie wyrażają zainteresowania tym, kto szukał informacji na ich temat, co może być niepokojącym zjawiskiem, które ułatwia działanie oszustom.

67,2% osób sprawdziło wyłącznie listę dłużników

Z najnowszych danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Długów prowadzony przez Biuro Informacji Gospodarczej wynika, iż w 2014 roku blisko 67,2% osób szukało informacji wyłącznie na temat tego czy widnieją na liście dłużników. Widząc obecność na liście dłużników obywatele najczęściej podejmowali próbę uzyskania informacji na temat przyczyn obecności w tym niechlubnym rejestrze. Na sprawdzenie czy jesteśmy obecni na liście dłużników pozwala bezpłatna usługa „FairPay”, którą Krajowy Rejestr Długów przygotował zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Zaledwie 32,8% osób korzystających z usługi „FairPay” sprawdziło czy w przeszłości pojawiały się jakiekolwiek zapytania na temat naszych zaległych zobowiązań finansowych.

Sprawdzając KRD zminimalizujesz ryzyko

Eksperci zgodnie przyznają, iż zainteresowanie obywateli tym aspektem mogłoby znacząco pomóc w zabezpieczaniu się przed próbami wyłudzeń pożyczki, które następują nader często. Zdecydowana większość klientów interesuje się Krajowym Rejestrem Długów dopiero wówczas, gdy otrzymują oni odmowę udzielenia kredytu lub nie mogą związać się umową z operatorem telekomunikacyjnym z uwagi na posiadane zadłużenie. W większości wypadków klienci dopiero wówczas podejmują zdecydowane działania mające na celu ustalenie zobowiązań, których osobiście nie zaciągnęli.

W 2014 roku nie powiodły się wyłudzenia na ponad 400 mln zł

Oszust wchodząc w posiadanie danych z dowodu osobistego potrafi zaciągnąć zobowiązania nawet w kilku instytucjach, którymi są m.in. firmy trudniące się udzielaniem pożyczek. Zaledwie kilka dni może sprawić, iż staniemy się posiadaczami kilku długów o dość pokaźnych rozmiarach. Warto podkreślić, iż w 2014 roku oszuści podjęli niecałe 9 tysięcy prób wyłudzenia kredytów, których wartość przekroczyła kwotę 400 milionów złotych.

Trafiając w Krajowym Rejestrze Długów na informację, że jakaś firma składała zapytanie w zakresie naszego potencjalnego zadłużenia możemy domniemać, iż nasze dane osobowe trafiły w ręce oszusta. Bieżąca kontrola ewentualnych zapytań za pomocą usługi FairPay pozwala zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów. Mogą oni absolutnie za darmo sprawdzić informacje na swój temat w Krajowym Rejestrze Długów i upewnić się, iż nie ciążą na nich żadne zobowiązania, o których nie mają pojęcia.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 4.5/5 (liczba glosow: 2)
Chroniąc dane dbasz o bezpieczeństwo finansów, Chroniąc dane dbasz o bezpieczeństwo finansów, 4.5 out of 5 based on 2 ratings Chroniąc dane dbasz o bezpieczeństwo finansów
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *