Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ceny ubezpieczeń OC nie są skutkiem zmowy cenowej

News Opublikowano: 05-12-2016

Szerokie grono klientów domniema, iż na rynku ubezpieczeń OC istnieje od dłuższego czasu zmowa cenowa, która wpływa na wysokość składek ubezpieczeniowych. Do zarzutów ustosunkował się niedawno prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Grzegorz Prądzyński, który argumentuje, iż polisy OC drożeją, ponieważ rośnie wartość wypłacanych odszkodowań oraz świadczeń, które trafiają do poszkodowanych.

Wyższe odszkodowania i świadczenia dla poszkodowanych

Regularnie rośnie wartość odszkodowań, które trafiają do klientów, a zarazem świadczenia przysługujące osobom poszkodowanym w wypadkach oraz ich rodzinom. Ubezpieczyciele odczuwają wzrost kosztów napraw samochodów oraz zakupu części, a zarazem niezbędnej opieki lekarskiej, której koszty pokrywają. W rezultacie przerzucają swoje wydatki bezpośrednio na posiadaczy aut.

Ochrona osób poszkodowanych jest obowiązkowa

Nowe przepisy prawne zobowiązują ubezpieczyciela do ochrony osób poszkodowanych, co niesie za sobą wiele korzyści, aczkolwiek bezpośrednio przekłada się także na wyższą składkę OC. Do regulacji prawnych muszą dostosować się wszystkie firmy ubezpieczeniowe, więc doszło do jednoczesnego wzrostu cen.

Wzrost cen OC to skutek wieloletniej niezdrowej konkurencji

Niektórzy ubezpieczyciele uzasadniają, iż rosnący koszt ubezpieczeń OC jest skutkiem wieloletniej niezdrowej konkurencji cenowej, która odbywała się na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Wzrost odszkodowań spowodowała przede wszystkim rekomendacja wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Sytuacja na rynku, jak widzimy, bardzo się zmieniła. Warto zwracać, na etapie dokonywania wyboru polisy, baczniejszą uwagę na szczegóły ofert. W razie wątpliwości zaś zawsze można poprosić o pomoc Doradcę – tym bardziej, że jego usługi są całkowicie bezpłatne.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *