Budowa domu systemem gospodarczym

robotnik

Budowa domu systemem gospodarczym wymaga od właściciela działki cierpliwości, czasu i sporego wysiłku, ale pozwala na niemałe oszczędności przy stawianiu wymarzonych czterech kątów (nawet do 20%). Z tego względu tak wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Czy warto brać kredyt na budowę domu systemem gospodarczym i na czym dokładnie polega ta opcja stawiania budynku mieszkalnego?

Budowa domu systemem gospodarczym co to znaczy?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Najprościej rzecz ujmując, system gospodarczy polega na rezygnacji z generalnego wykonawcy, czyli to właściciel działki samodzielnie zajmuje się kwestią budowy nieruchomości mieszkalnej. Co to dokładnie oznacza? Na naszej głowie, jako inwestorów jest kupno niezbędnych materiałów budowlanych, ich transport na plac budowy, zatrudnienie robotników, a także osobiste wykonanie niektórych prac budowlanych (na przykład z pomocą znajomych, czy członków rodziny).

Oczywiście budowa domu systemem gospodarczym wymaga choćby podstawowej wiedzy budowlanej i doświadczenia w tej dziedzinie (jeżeli faktycznie zależy nam na oszczędnościach, a nie dokładaniu pieniędzy do budowy).

Ile zaoszczędzimy stawiając dom systemem gospodarczym?

Trudno operować konkretnymi liczbami, wiele zależy od użytych materiałów, kosztów tzw. robocizny, efektywności pracowników oraz tego jakie rabaty uda nam się uzyskać w składach budowlanych. Jednak system gospodarczy jest to znacznie tańszy sposób stawiania domu, niż zlecenie wszystkich prac jednej ekipie budowlanej i przeciętne oszczędności, na jakie możemy liczyć z tego tytułu to około 10-20% (co przy inwestycji wartej 300 000 złotych daje nawet 60 000 złotych oszczędności). Dlatego nikogo nie powinna dziwić popularność systemu gospodarczego, z którego korzysta co drugi Polak stawiający dom jednorodzinny.

Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

W przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością kapitału, rozłożenie stawiania domu na długie lata może odbić się negatywnie na jakości budowy (i stanie technicznym nieruchomości). W takiej sytuacji lepiej rozważyć opcję zaciągnięcia kredytu budowlano-hipotecznego, aby przyspieszyć proces realizacji inwestycji.

Każdy inwestor, który zamierza ubiegać się o kredyt na budowę domu systemem gospodarczym musi dysponować działką, na której stanie nieruchomość. Ubieganie się o kredyt budowlano-hipoteczny wymaga dostarczenia do banku większej ilości dokumentów niż w przypadku starania się o zwykły kredyt mieszkaniowy.

Taki rodzaj zobowiązania charakteryzuje się również wydłużonym okresem karencji i wykorzystania środków. Co to oznacza? Wiele banków pozwala kredytobiorcom spłacać podczas budowy nieruchomości mieszkalnej same odsetki, a spłata rat kapitałowych rozpoczyna się dopiero w momencie, gdy dom już stoi.

Budownictwo w systemie gospodarczym bez wątpienia jest czasochłonne (przeciętny okres trwania budowy wynosi 1,5 – 2 lata) i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jednak jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę techniczną, nie stronimy od pracy fizycznej i potrafimy zarządzać ludźmi, warto rozważyć samodzielną budowę domu (z ewentualnym wsparciem finansowym ze strony banku).

Planujesz budowę domu systemem gospodarczym i myślisz o kredycie?
Sprawdź aktualne oferty kredytowe u naszego Doradcy !

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top