Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Brak zainteresowania kredytami hipotecznymi

News Opublikowano: 11-11-2016
klucze-do-domu

Najnowszy ranking kredytów hipotecznych wyraźnie wskazuje, że rosną marże kredytów oraz prowizje banków. Jednocześnie w III kwartale 2016 obserwujemy wyraźne zaostrzenie polityki kredytowej i spadek popytu na finansowanie nieruchomości. Mogłoby się wydawać, że mniejsze zainteresowanie kredytami spowoduje wzrost konkurencyjności oferty. Z naszych obserwacji wynika jednak, że tylko nieliczni gracze próbują przekonać do siebie klientów, wyprowadzając nowe promocje.  Powinno to wpłynąć na ofertę innych instytucji i zakończyć obserwowany od jakiegoś czasu proces hamowania w hipotekach?

Badania NBP

Specjaliści Narodowego Banku Polskiego co kwartał przeprowadzają ankietę wśród przewodniczących komitetów kredytowych w bankach. Wynika z niej obecnie, że obserwujemy proces stałego hamowania w hipotekach. Badanie to pozwala z wyprzedzeniem zorientować się w podejściu kredytodawców do ceny i warunków dostępności finansowania. Dzięki niemu jesteśmy w stanie na bieżąco określać kierunki zmian polityki kredytowej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami obecnie nastąpiło istotne zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów mieszkaniowych. Dotyczy ono przede wszystkim posiadanych przez kredytobiorców zabezpieczeń. Przyczyną takiego podejścia, jest zaostrzenie polityki dotyczącej zasad obrotu nieruchomościami rolnymi, a także przewidywana sytuacja gospodarcza. Zaostrzania polityki kredytowej banki nie próbują łagodzić przez oferowanie klientom lepszych warunków finansowania nieruchomości.

Mniejszy popyt na kredyty mieszkaniowe

Instytucje finansowe zmagają się obecnie z wyraźnym spadkiem popytu na kredyty mieszkaniowe. Przewiduje się, że wynika to głównie z wyczerpania limitów środków dostępnych w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Inną z przyczyn banki upatrują też w prognozach dotyczących sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz wykorzystywanie alternatywnych źródeł finansowania.

Prognozy na kilka kolejnych miesięcy nie są optymistyczne. Przedstawiciele banków oczekują dalszego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe w IV kwartale 2016.

Co ważne, nie obserwujemy jednak pojawiania się konkurencyjnych ofert kredytów hipotecznych wśród instytucji finansowych. Rośnie natomiast marża i prowizja banków. Mimo istotnego spadku zainteresowania kredytami hipotecznymi, dwa banki postanowiły w ostatnim czasie powalczyć o klientów, wprowadzając do swojej oferty promocje. Bank Millenium zniósł prowizję za udzielenie kredytów hipotecznych dla wniosków złożonych do 31 grudnia 2016 roku, a Deutche Bank wprowadził promocyjne marże zaczynające się od 1,60%-1,80% dla klientów korzystających z innych jego produktów.

Brak promocji na kredyty mieszkaniowe sprawia, że ubywa klientów.  Maleje liczba osób, które stać na zaciągniecie wieloletniej pożyczki. Jeżeli jednak zależy nam na własnym M, wybierzmy najlepiej – skorzystajmy z pomocy doradcy finansowego, lub przynajmniej zapoznajmy się z rankingiem kredytów hipotecznych.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *