Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Boom w branży nieruchomości

News Opublikowano: 30-06-2016
mieszkania

Wielu specjalistów prognozowało, że wprowadzenie podatku bankowego spowoduje spadek sprzedaży lokali mieszkalnych. Jednak jak pokazują badania, te trudności nie zniechęciły Polaków do zakupu własnego M na kredyt hipoteczny. Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszej połowie 2016 roku deweloperzy oddali pod klucz ponad 16% więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok temu.

Mieszkania rozchodzą się jak świeże bułeczki

Jak możemy wywnioskować z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, w pierwszych 5 miesiącach tego roku zauważalny był znaczny wzrost liczby rozpoczętych budów. Deweloperzy oddali w ręce właścicieli w tym roku więcej mieszkań niż w 2015 aż w 12 województwach. Spadek zaobserwowano tylko na Podkarpaciu, Śląsku i w Zachodniopomorskim.

GUS opublikował w czerwcu tego roku raport, z którego wynika nie tylko to, że sprzedaż mieszkań wzrosła o kilkanaście procent, ale to nie wszystko. Bowiem wzrosła także liczba pozwoleń na budowę lokali mieszkalnych (aż o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku). W tym roku rozpoczęto budowę ponad 33 tys. 44 mieszkań (1,2% więcej niż w 2015 roku). Jak widać 2016 rok jest dla deweloperów bardzo pracowity i intensywny.

Jak prognozują rynkowi eksperci, najbliższe miesiące powinny przynieść kolejny wzrost liczby mieszkań gotowych do oddania. Nowych lokali mieszkalnych będzie pod dostatkiem przez co najmniej 24 kolejnych miesięcy.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *