Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Beneficjenci 500 Plus inwestują w obligacje

News Opublikowano: 17-03-2017
obligacje bankowe

Beneficjenci rządowego programu Rodzina 500 Plus do koca stycznia 2017 roku wykupili rządowe obligacje skarbowe na kwotę 4,2 mln zł. – wynika z informacji prasowej udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. Tegoroczne wyniki jednoznacznie wskazują, że coraz więcej rodziców inwestuje w obligacje oszczędnościowe, aby zabezpieczyć przyszłość własnych dzieci.

„Z danych obejmujących sprzedaż zrealizowaną w okresie od początku października 2016 r. do końca stycznia 2017 r. wynika, że zainteresowanie obligacjami rodzinnymi rozkłada się równomiernie wśród nabywców. Łączna sprzedaż obligacji rodzinnych wyniosła 4,2 mln zł, w tym 6-letnich obligacji – 2,1 mln zł oraz 2,1 mln zł dla 12-letnich obligacji” – poinformowało biuro prasowe MF.

Polacy inwestują w przyszłość dzieci

Tegoroczne wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych potwierdzają, że rośnie zainteresowanie na tę formę inwestowania pieniędzy. Ministerstwo Finansów podkreśla, że styczniowa sprzedaż wyniosła ponad 486 mln zł i była a o 70 proc wyższa od wyniku z grudnia 2016. Był to też wynik powyżej średniej miesięcznej z 2016, która wynosiła 386 mln zł.

„Na popularności zyskały obligacje czteroletnie, których udział w styczniowej sprzedaży wzrósł do 29 proc. Ich oprocentowanie, podobnie jak obligacji 10-letnich i rodzinnych wynika wprost z inflacji i marży, co gwarantuje, że nabywca takich obligacji zawsze ma pewność osiągnięcia realnego zysku bez względu na wzrost inflacji. Wobec ostatniego odczytu inflacji jest to czynnik, który może mieć wpływ na dalszy wzrost popularności tego typu instrumentów” – ocenia resort finansów.

Rodzaje obligacji rodzinnych

Ministerstwo Finansów podkreśla, że w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje obligacji rodzinnych, które różnią się terminem ich wykupu, wysokością oprocentowania w pierwszym okresie odsetkowym, a także marżą dodawaną do inflacji w kolejnych okresach.
Decydując się więc na zakup obligacji rodzinnych należy pamiętać, że obligacje rodzinne (6-letnie oraz 12-letnie) są oferowane na warunkach korzystniejszych niż w przypadku standardowej oferty obligacji oszczędnościowych – warto więc zainteresować się ich wykupem, jeżeli dysponujemy dodatkowymi oszczędnościami.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *