Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Banki zarabiają nawet na kredytach 0%

Opublikowano: 10-09-2015 oprocentowanie

Ograniczenie stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego do poziomu 2,50%, na które zdecydowała się Rada Polityki Pieniężnej określa maksymalne odsetki od kredytów konsumpcyjnych, które mogą osiągnąć czterokrotność wskaźnika. Pozornie klienci mogliby uznać, iż od tego momentu na rynku dostępne będą tanie kredyty, ale to złudne nadzieje. Nie da się ukryć, iż banki będą starały zrekompensować sobie ograniczone zyski podwyższając inne parametry kredytów konsumpcyjnych.

Maksymalne oprocentowanie kredytów to 10%

Zgodnie z prawem oprocentowanie kredytu lub karty kredytowej może obecnie wynieść 10%. Wiele banków jest bardzo niezadowolonych z takiego poziomu oprocentowania, które jest ich zdaniem niesatysfakcjonujące. Niewątpliwie rozczarowanie banków wiąże się z faktem, iż jeszcze przed dwoma laty maksymalne oprocentowanie kredytów bankowych mogło osiągnąć nawet 22%. Towarzyszący kredytom spadek wysokości stóp procentowych motywuje banki do wprowadzenia i podniesienia innych opłat, które składają się na ostateczny koszt kredytu.

Bez dwóch zdań oprocentowanie to zaledwie jeden z kilku parametrów kredytu, a równie istotnymi są prowizja oraz często obowiązkowe ubezpieczenie kredytu. Warto podkreślić, iż wysokość prowizji za udzielenie kredytu może zostać ustalona przez bank na dowolnym poziomie. Zazwyczaj stanowi określony procent wnioskowanej kwoty kredytu.

Kredyt 0% w mBanku wcale nie jest darmowy

Niedawno w ofercie mBanku pojawił się kredyt, którego oprocentowanie nominalne to 0%. Ktoś mógłby pomyśleć, iż kredyt nie będzie wiązał się z żadnymi dodatkowymi opłatami, co jest błędne. W rzeczywistości mBank żąda od kredytobiorcy uiszczenia prowizji, która oscyluje w granicach 7-9% kwoty, którą zamierzamy uzyskać na podstawie kredytu. Klienci mogą zapewnić sobie niższą, 7-procentową prowizję pod warunkiem, iż dokonają zakupu ubezpieczenia Spłaty Kredytu Pakiet Prestiż, który wiąże się z wydatkiem stanowiącym 0,202% kwoty kredytu. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania tego kredytu to 19,24%, co klasyfikuje ten produkt jako średnio atrakcyjny, gdy porównamy jego RRSO z innymi bankami. Warto podkreślić, iż w innych bankach prowizja potrafi osiągnąć nawet rozmiary kilkunastu procent.

Na rynku były już dostępne karty kredytowe z ratalną spłatą zadłużenia 0%

Kredyty, które mogą pochwalić się zerowym oprocentowaniem są dostępne na rynku od dłuższego czasu, ale nigdy nie cieszyły się przesadnie dużą popularnością. Wcześniej banki zdecydowały się zaproponować klientom między innymi karty kredytowe, które pozwalały na rozłożenie zadłużenia na równe raty przez kilka miesięcy. Łatwo domyślić się, iż ratalnej spłacie zobowiązań nie towarzyszyły odsetki związane z oprocentowaniem, a wyłącznie konieczność uiszczenia wysokiej prowizji.

Czy kredyty 0% zyskają popularność?

Trudno powiedzieć czy inne banki pójdą w ślad za mBankiem, który zdecydował się zaproponować kredyt z zerowym oprocentowaniem i dość wysoką prowizją. Z całą pewnością taka propozycja mogłaby wyglądać atrakcyjne przede wszystkim pod względem marketingowym, np. w reklamach.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *