Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Banki pustoszeją i tracą klientów

News Opublikowano: 15-12-2016

Instytucje bankowe nieustannie tracą klientów. Mają ich coraz mniej, co przekłada się na liczbę zatrudnionych w nich osób i ilość placówek stacjonarnych – sieć oddziałów. Tylko w ostatnich czterech latach ich liczba skurczyła się aż o jedną trzecią. To niepokojąca wiadomość dla samych banków. Mniejsza liczba klientów i ich duża rotacja, powodują, że szczególnie Ci mniejsi gracze maja problem z utrzymaniem się na rynku.

Mniej interesariuszy = mniej oddziałów bankowych

Kurczenie się rynku bankowego potwierdzają statystyki Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Tylko od końca 2012 roku liczba placówek handlowych zmniejszyła się o 7,5 proc., co również przekłada się na liczbę zatrudnionych w nich osób. Rośnie bezrobocie w tej strefie, a bankowcy muszą szukać nowych rozwiązań utrzymania się na rynku pracy.

Rocznie ubywa ok. 2 proc. spośród ponad 14 tys. bankowych placówek.

Tajemniczy klient ujawnia błędy banków

Kantar TNS, który rok w rok prowadzi badania Tajemniczy Klient, w ramach dorocznych badań jakości obsługi klientów, które to są realizowane wspólnie z „Pulsem Biznesu”, podsumował obserwacje ankieterów dotyczące ruchu w placówkach instytucji finansowych i podliczył czas oczekiwania na obsługę.

Jakie wnioski płyną z przeprowadzonego badania? Przede wszystkim badania potwierdziły spadek liczby interesariuszy. Kiedy w 2013 roku Tajemniczy Klient wchodził do placówki, kolejka średnio złożona była z 2,6 osób, rok później z 2,9 osób, a w 2015 roku z 3,3 osób. Można byłoby powiedzieć, że wyniki te wskazują, że wręcz przeciwnie liczba klientów rośnie. Nic bardziej mylnego, ponieważ dłuższa kolejka związana jest ze zmniejszającą się liczbą pracowników.

W tegorocznym badaniu w sieci dystrybucji 18 banków w kolejce średnio „oczekiwało” 2,1 osób.

 

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *