Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Banki pod lupą prokuratury

News Opublikowano: 22-07-2016

Prokurator Generalny wszczął postępowanie w sprawie przestępstwa frankowego jakiego mogły dopuścić się banki. Chodzi o przewalutowanie kredytów w obcej walucie, które udzielane były na zakup nieruchomości. Śledztwo w tej sprawie rozpoczęła już Prokuratura w Szczecinie.

„Prokurator Generalny polecił wszczęcie postępowania przygotowawczego, którego celem jest zbadanie, czy w związku z udzielaniem przez banki mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kredytów na zakup nieruchomości, indeksowanych w walucie obcej lub denominowanych w walucie obcej, doszło do popełnienia przestępstw” – opublikowało wpolityce.pl.

Prokuratura Generalna podkreśla, że niezbędne jest śledztwo w tej sprawie, ponieważ umowy kredytowe indeksowane w obcej walucie mogły zawierać niedozwolone klauzule, które szkodziły kredytobiorcom. Osoby, które zawarły umowy z bankami mogły zostać zmuszone do niekorzystnego rozporządzania własnym mieniem w postaci zapłaty na rzecz banku dodatkowych i celowo ukrytych kosztów kredytu, a tym samym do zawarcia umowy na warunkach o wysokim ryzyku finansowym.

Wprowadzona 1 lipca 2006 roku Rekomendacja „S” zawierała m.in. obowiązek przedstawienia kredytobiorcom informacji o całkowitym koszcie kredytu oraz rzeczywistej stopie procentowej, co zdaniem Prokuratury Generalnej nie było przestrzegane przez banki.

Czy można wygrać z bankiem?

Otóż tak. W majowy weekend Sąd Rejonowy wydał wyrok w sprawie frankowicz kontra mBank. Sąd uznał wówczas, że kredyt nie był frankowy. Od początku zawarcia umowy kredytowej był zaciągnięty w polskiej walucie. To pierwszy, acz niekoniecznie ostatni taki wyrok. Działania Prokuratury Generalnej mogą wskazać kolejne nieścisłości, co może pomóc frankowiczom w walce z instytucjami finansowymi.

Przypominamy, zaciągając kredyt czy to gotówkowy czy hipoteczny warto rozważyć różne opcje. Wsparcie doradcy finansowego może również okazać się korzystne wówczas, gdy nasza wiedza na temat finansów jest niewystarczająca, a zamierzamy zadłużyć się na wiele lat.

 

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *