Banki po cichu podnoszą marże kredytów

podwyżka

Osoby, które zaciągają kredyty hipoteczne, mają obecnie spore powody do zadowolenia – niski poziom stawki WIBOR oznacza, że miesięcznie muszą spłacać coraz niższe raty. Ale w tej całej sytuacji jest pewien haczyk – dotyczący zwłaszcza nowych kredytobiorców.

O ile osoby, które zaciągnęły kredyty przed spadkami WIBOR mogą się cieszyć, o tyle osoby, które obecnie zaciągają kredyty nie zwracają za bardzo uwagi na wielkość marż banków – a tylko na końcowe oprocentowanie. To oznacza, że przy wzroście stawek referencyjnych (które nigdy nie będą tak niskie) odbije się to mocno na racie kredytu, która może poszybować bardzo szybko w górę.

Skąd taka sytuacja? Spadający WIBOR sprawił, że nasza zdolność kredytowa bardzo się zwiększyła – niekiedy nawet i o ponad 100 tysięcy złotych przy kredycie na 300 tysięcy zaciąganym na 30 lat, LTV 80%. Banki skrzętnie wykorzystały to i proponują swoim Klientom nowe kredyty, na konkurencyjnych (zaznaczmy w chwili obecnej – stawkach).

Co należy zrobić?

Na pewno warto zachować rozsądek i umiar – pamiętajmy, że pożyczone pieniądze będziemy musieli oddać. O ile WIBOR się nie zmieni za bardzo, nic nam teoretycznie „nie grozi”. Gorzej, jak np. gospodarka polska wpadnie w recesję, co odbije się negatywnie na wysokości raty kredytu…

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top