Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Banki ograniczają dostępność kredytów hipotecznych

News Opublikowano: 27-09-2016
dom

Jeszcze kilka lat temu kredyty hipoteczne były dostępne niemal dla wszystkich klientów. Wskutek zmian w przepisach prawa i w konsekwencji zaostrzenia polityki banków, grono potencjalnych kredytobiorców znacznie się uszczupliło. Jak donosi Expander we wrześniu 2016, od przyszłego roku otrzymanie kredytu na mieszkanie będzie jeszcze trudniejsze.

W tych bankach może być trudniej o kredyt na mieszkaniowe

Wraz z rozpoczęciem 2017 roku, w życie wejdą przepisy, na mocy których kolejne banki będą wymagać od klientów starających się o kredyt hipoteczny wkładu własnego na poziomie minimum 20%. Już dziś wiele banków wymaga od kredytobiorców wpłaty 1/4 ceny nieruchomości, ale w kilku instytucjach nadal możemy zawnioskować o kredyt mieszkaniowy z minimalnym wkładem własnym wynoszącym 10% lub 15%.

Raiffeisen Bank, eurobank, BOŚ, BGŻ BNP Paribas, Millennium Bank, Citi Handlowy to banki, w których minimalny wkład własny wynosi w trwającym 2016 roku 15%, eksperci przypuszczają, że właśnie te instytucje podniosą wysokość wymaganego wkładu o pięć kolejnych punktów procentowych już na początku przyszłego roku.

Przykładowo, kupując mieszkanie na kredyt hipoteczny o wartości 350 000 złotych, w 2017 roku będziemy musieli dysponować 70 000 złotych oszczędności, aby bank udzielił nam takiego kredytu. Dla większości Polaków to naprawdę spora kwota, na której zebranie potrzebują dużo czasu.

W 2017 kolejne instytucje finansowe wyśrubują swoje wymagania względem klientów starających się o kredyt mieszkaniowy, już za kilka miesięcy dowiemy się na 100%, w którym banku uzyskanie kredytu będzie obarczone najsurowszymi zasadami.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *