Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Banki nie są bezkarne. Alior Bank zwróci klientom odetki

News Opublikowano: 19-09-2016

Promocyjny kredyt konsumencki tylko z pozoru? Alior Bank na skutek decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów został zobowiązany do zwrotu swoim klientom całości pobranych odsetek w promocji „Gwarancja Najniższej Raty”. Ci z kolei, co dopiero podpisali umowę, nie zapłacą ich wcale.

Dlaczego UOKiK ukarał Alior Bank?

Sprawa dotyczyła kredytu gotówkowego „Gwarancja Najniższej Raty”, który był szeroko promowany w mediach. Zgodnie z jego założeniami, klient miał otrzymać najkorzystniejszą ofertę na rynku, jeżeli udałoby mu się wskazać tańszy kredyt gotówkowy w innym banku. Zdaniem UOKiK, taka konstrukcja oferty wprowadzała klientów w błąd. Dlaczego? Ponieważ sama konstrukcja hasła reklamowego sugerowała, że Alior Bank zapewnia najniższą ratę na rynku. Tymczasem to na kliencie spoczywał obowiązek porównania ofert i znalezienia najtańszej, co de facto mijało się z celem, ponieważ skoro znalazł najtańszą to nie musiał już podpisywać umowy z Aliorem. Tym samym klient od samego początku był wprowadzony w błąd, a tylko świadomi konsumenci nie mieli problemu z poprawnym odczytaniem znaczenia reklamy.

UOKiK zarzucił Alior Bankowi, że nazwa sugeruje usługi sprzeczne z zapisami regulaminu. Żeby faktycznie otrzymać „najniższą ratę”, klient musiałby dostarczyć bankowi oferty wszystkich banków konkurencyjnych. Tym samym nieświadomie również przeprowadziłby dla banku szczegółowe badania konkurencji.

Kara dla Alior Banku

Alior Bank wypłaci klientom korzystającym z oferty „Gwarancja najniższej raty” rekompensatę w postaci zwrotu pobranych odsetek. Zwrot ten będzie także przysługiwał osobom, które już spłaciły kredyt. Co istotne, o sytuacji mają zostać powiadomieni wszyscy obecni i przeszli klienci banku listownie. Dodatkowo Alior zobowiązał się do nadania 15 – sekundowego oświadczenia w Telewizji Polskiej.

Po 5 miesiącach od uprawomocnienia się decyzji Urzędu, Alior Bank jest zobligowany do przedłożenia mu sprawozdania z jej realizacji. 

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *