Osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny są bardzo dokładnie sprawdzane. Na odrzucenie wniosku ma wpływ wiele czynników. Jakie są najczęstsze powody odmowy przyznania kredytu przez banki?
Spis treści
Zła historia w BIK


Biuro Informacji Kredytowej nie cieszy się dobrą sławą wśród kredytobiorców. To miejsce, które gromadzi wszystkie informacje na temat nieuregulowanych zobowiązań finansowych. Nie ma znaczenia, czy są to zaległości w spłacie kredytu studenckiego, alimentów, pożyczki, czy rachunków za media. Osoby, które znajdują się w bazie BIKu, są dla banków po prostu niewiarygodnymi i niesolidnymi płatnikami.
Zawyżanie dochodów
Skrupulatne kontrole bankowe utrudniają uzyskanie kredytu na mieszkanie szczególnie tym klientom, którzy podają we wnioskach nieprawdziwe informacje. Zaokrąglanie swoich dochodów w górę przez wnioskodawców, jest jedną z najczęstszych przyczyn odmowy udzielenia kredytu hipotecznego. Kłamstwo na temat zarobków wcale nie zwiększa szans na uzyskanie kredytu i jest bardzo łatwe do wykrycia. W konsekwencji bank nie tylko nie udzieli kredytu nieuczciwym klientom, ale powiadomi o nadużyciu policję.
Za krótki okres zatrudnienia


Powodem decyzji odmownej o przyznaniu kredytu może być również niewystarczający staż pracy. Każdy bank określa indywidualnie minimalny okres zatrudnienia, który musi spełniać konsument ubiegający się o kredyt. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony najkrótszy staż to 3 miesiące. Jeśli posiada się umowę na czas określony, bank decyduje ile czasu musi upłynąć od rozpoczęcia pracy przed i po złożeniu wniosku. Osoby pracujące na umowę zlecenie muszą przepracować od 6 miesięcy do roku. Z kolei staż dla samozatrudnionych wynosi od roku do 2 lat.
Warto znać podstawowe powody odrzucania wniosków kredytowych przez banki i na ich podstawie zastanowić się, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Z pewnością szanse wzrosną, jeżeli będziemy na bieżąco spłacać podjęte zobowiązania i wypełniać wnioski dokładnie oraz zgodnie z prawdą.