Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Bank Millenium kontra kredytobiorcy

News Opublikowano: 11-04-2017

Pozew zbiorowy przeciwko Bankowi Millenium został przyjęty do rozpoznania przez sąd. Jest to jak dotąd największy pozew zbiorowy przeciwko instytucji finansowej, w której udział bierze ponad 4500 kredytobiorców. Żądają oni, aby Bank Millenium poniósł konsekwencje wprowadzonej przez siebie do umów kredytowych nieprecyzyjnej klauzuli waloryzacyjnej. W połowie marca 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął sprawę do rozpoznania.

Czego dotyczy pozew?

Osią sporu kredytobiorców z Bankiem Millenium są klauzule, w których instytucja określiła zbyt ogólne zasady przeliczania walut przy wypłacie oraz spłacie zadłużenia. W 2010 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał dwa fragmenty z kontraktów banku na listę klauzul niedozwolonych. To wszystko sprawiło, że kredytobiorcy zaczęli się organizować w 2014 roku chcąc bronić swoich praw. W sumie grupa rozrosła się do ponad 4500 osób.

Decyzja UOKiK była kluczowa i dała osobom zadłużonym niejako żółte światło do działania. Sprawiła, że z umów i regulaminu kredytu zniknęły zapisy dotyczące przeliczania waluty, a to z kolei spowodowało, że kredyt automatycznie powinien stać się kredytem złotówkowym z oprocentowaniem ustalanym zgodnie z zapisami widniejącymi w umowie. Oprócz tego spowoduje to również, że wysokość spłacanych do tej pory rat będzie zawyżone, a co za tym idzie będą oni uprawnieni do zwrotu nadpłat.

15 marca 2017 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie miała miejsce rozprawa dotycząca dopuszczalności postępowania grupowego, której wynikiem było jego przyjęcie.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *