Bank kontra instytucja pozabankowa – gdzie lepiej pożyczyć pieniądze?

Klienci, którzy potrzebują finansowego wsparcia niejednokrotnie stają przed wyborem pożyczki w banku bądź instytucji pozabankowej. Obie formy finansowego wsparcia charakteryzują się kilkoma zaletami, ale jednocześnie wadami, które mogą okazać się nie do zaakceptowania. Chcąc zaciągnąć pożyczkę klienci za kluczowe uznają jej właściwą kwotę, szybkość wypłaty środków oraz jak najmniej formalności.

Jak wnioskować o pożyczkę w banku?

Udając się do banku w celu złożenia wniosku o pożyczkę klient musi posiadać dowód osobisty, a także zaświadczenie o zarobkach. Czasami potencjalni pożyczkobiorcy mogą uniknąć konieczności dokumentowania własnych zarobków, choć z reguły ma to związek z wieloletnią współpracą z konkretnym bankiem. Dużym plusem jest możliwość uzyskania w miarę atrakcyjnego oprocentowania, gdy okażemy się dla banku wiarygodnym kontrahentem. Wszystkie banki starają się wiarygodnie przedstawić ofertę i nie naciągają klientów na zbędne wydatki. Jedynym kosztem okołokredytowym może okazać się prowizja za udzielenie pożyczki, która staje się już normą. Niektóre banki starają się konkurować z firmami pożyczkowymi reklamując możliwość uzyskania decyzji o pożyczce nawet w kilkanaście minut. Pożyczkę w banku przekreśla z reguły zła historia w BIK.

Pożyczkę w instytucji pozabankowej łatwiej uzyskać

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Instytucje pozabankowe są zdecydowanie mniej restrykcyjne, jeśli chodzi o podjęcie decyzji o udzieleniu pożyczki. Niejednokrotnie nie potrzebują one do tego zarówno udokumentowanych dochodów, jak i nie weryfikują naszej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Ponadto środki mogą zostać wypłacone bezpośrednio po podpisaniu umowy w domu klienta lub siedzibie firmy pożyczkowej. Z reguły jedynym wymaganym dokumentem okazuje się dowód osobisty.

Koszty pożyczek przemawiają na korzyść banku

Wybierając instytucję pozabankową nierzadko mamy do czynienia z pierwszą pożyczką, której udzielenie jest absolutnie bezpłatne. Oznacza to, iż pożyczając 1000 zł na miesiąc po 30 dniach będziemy musieli oddać wyłącznie pożyczoną sumę. Nie ma się co łudzić, bowiem to dopiero początek, a każda kolejna pożyczka może okazać się zdecydowanie bardziej kosztowna. W ofercie banków oprocentowanie pożyczek gotówkowych jest zróżnicowane, aczkolwiek zawsze wypada korzystniej na tle instytucji pozabankowych. Łatwo domyślić się, iż na wybór kosztowniejszej od banku firmy pożyczkowej decydują się klienci, którym zależy na czasie, a zarazem, którzy nie mają szans na uzyskanie środków w siedzibie banku.

Bank bardziej przyjazny klientom

Zaciągając pożyczkę w banku możemy liczyć do pewnego stopnia na elastyczność w przypadku pojawienia się problemów na etapie spłaty zobowiązania. Z kolei instytucje pozabankowe nie zważając na nic starają się wyegzekwować należne im środki. W Polsce oprocentowanie pożyczek pozabankowych to maksymalnie czterokrotność stopy lombardowej NBP, jednak instytucje dołączają do tego m.in. prowizję za udzielenie kredytu oraz równie często opłatę za rozpatrzenie wniosku.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top