Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Bank BZ WBK chce zwiększyć porównywalny netto w latach 2017-19

News Opublikowano: 17-02-2017

Bank Zachodni WBK odnotował spadek zysku netto do 2,17 mld zł w 2016 roku, wobec 2327,27 mln zł w roku ubiegłym. W związku z powyższym w latach 2017 – 19 planuje zwiększyć porównywalny dochód.

Dochody BZ WBK

W 2016 roku przychód grupy BZ WBK wyniósł 7 606,2 mln zł i wzrosły o 0,9 proc. rdr. W tym samym czasie wynik odsetkowy wzrósł o 10,7 proc., natomiast wynik z tytułu prowizji spadł o 1,2 proc. Dodatkowo koszty banku w 2016 roku wyniosły aż 3 367,7 mln zł lecz były niższe o 5,9 proc. rdr.

„Nasze wyniki finansowe za 2016 rok świadczą o tym, że mimo presji ze strony m.in. regulatorów i ustawodawców, charakteryzujemy nie tylko stabilnością, ale też systematycznym rozwojem. W 2016 roku zysk brutto grupy Banku Zachodniego WBK S.A. wyniósł ponad 3,1 mld zł. Wartość naszych aktywów przekroczyła 150,1 mld zł. W wymagającym środowisku historycznie najniższych stóp procentowych poprawiliśmy, w porównaniu z zeszłym rokiem, wynik odsetkowy, podobnie jak przychody z tytułu opłat i prowizji. Utrzymaliśmy wiodącą rolę w obszarze efektywności mierzonej wskaźnikiem ROE wśród największych banków w Polsce, mamy też silną pozycję kapitałową oraz wyróżniający nas pozytywnie w sektorze wskaźnik kosztów do dochodów (C/I)” – napisał prezes Maciej Gajewski w liście do swoich akcjonariuszy.

Założenia planu finansowego BZ WBK

W rocznym raporcie Bank BZW BK przygotował także plan finansowy na lata 2017 – 19, w którym wymienia się m.in.:

  • zrost porównywalnego zysku netto,
  • pozytywne trendy rozwojowe w zakresie dochodów odsetkowych i prowizji,
  • bardziej rygorystyczne zarządzanie kosztami,
  • rosnącą jakość portfela kredytowego,
  • wzrost średnich aktywów ważonych ryzykiem.

Jednym z głównych priorytetów banku zakładanych na lata 2017-19 jest zwiększenie udziału w rynku aż do 11 proc.

Czy powyższe założenia nowego planu finansowego będą miały znaczenie dla klientów. Jak odbije się to na ich dochodach i czy możemy liczyć na lepiej oprocentowane lokaty oraz kredyty. Z pewnością w niedalekiej przyszłości przekonamy się, co zaproponuje klientom i akcjonariuszom BZ WBK.

 

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *