Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Albo ZUS albo OFE – pozostało już niewiele czasu

News Opublikowano: 11-07-2016
senior

Przyszłe emerytury to jedna wielka niewiadoma i powód do zmartwień dla niejednej osoby. Wybór między OFE a ZUS to dylemat dla wielu Polaków. Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali, gdzie przekażą część swojego wynagrodzenia (niecałe 3%) muszą się pospieszyć, bo okienko transferowe między tymi dwoma instytucjami potrwa tylko do końca lipca 2016 roku.

Zmiany w systemie emerytalnym na korzyść Polaków?

Jak wiadomo zainteresowanie zarządzaniem częścią składki na emeryturę było do tej pory niewielkie, złożono w tej sprawie zaledwie kilkadziesiąt tysięcy wniosków, bo przecież w obliczu obowiązujących przepisów te środki i tak nie należą do nas i nie możemy nimi obracać w dowolny sposób. Jednak w perspektywie zbliżających się zmian w systemie emerytalnym, każda osoba będzie miała większą swobodę w dysponowaniu pieniędzmi zgromadzonymi na OFE.

Co to oznacza? Będziemy mogli na przykład inwestować zgromadzone środki w różne instrumenty finansowe lub je wypłacić w razie nagłego wypadku. Niestety nowe przepisy prawa nie pozwolą nam zarządzać pełną kwotą, a jedynie 3/4 naszego kapitału.

Mimo to i tak jest lepsze rozwiązanie, niż przelanie pieniędzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który jak nietrudno się domyślić, dzięki nim pokryje bieżące świadczenia emerytalno-rentowe obywateli, a cyferki widniejące na naszym rachunku będą tak naprawdę tylko elektronicznym zapisem.

Warto dobrze się zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji, w końcu chodzi o zarobione przez nas pieniądze. 25% prowizji dla państwa to naprawdę wysoka cena.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi: ,
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *