Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

90 tysięcy Polaków straci swoje oszczędności?

News Opublikowano: 13-02-2017

Kolejny SKOK bankrutuje i zawiesza działalność. To niekorzystna wiadomość dla prawie 90 tys. klientów, którzy trzymali tam swoje oszczędności. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zwiedzeniu działalności Wielkopolskiego SKOK-u, z uwagi na brak aktywów, które są konieczne do zaspokojenia jej zobowiązań.

SKOKI upadają na potęgę

Fala upadku SKOK-ów rozpoczęła się na początku 2016 roku. Wówczas to zagrożonych było aż 15 instytucji finansowych, które po kolei zawieszały działalność. Rok 2017 wcale nie zapowiada się lepiej. Na  początku lutego Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła Wielkopolski SKOK.

W związku z głęboką niewypłacalnością Wielkopolskiej SKOK ujawnioną przez zarządcę komisarycznego oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji – z uwagi na odmowę udzielenia pomocy finansowej przez Kasę Krajową i brakiem zgody banków na przejęcie Wielkopolskiej SKOK – jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności tej kasy i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy, co stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z BFG” – podała w komunikacie KNF.

Aktywa Wielkopolskiego SKOK

Wielkopolski SKOK na dzień 31 grudnia 2016 roku posiadał ujemne aktywa własne w wysokości 68,58 mln zł. Wykazywał także bieżący ujemny wynik finansowy w kwocie 71,04 mln zł. Nic więc dziwnego, że KNF podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Wielkopolskiego SKOK-u. Najwięcej stracą członkowie. Depozyty prawie 90 tys. klientów wynosiły 301,7 mln zł.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *