Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

88 tys. osób przeszło do OFE

News Opublikowano: 29-09-2016

Przeszło 88 tys. przyszłych emerytów skorzystało z otwartego od kwietnia do lipca okna transferowego i od tej pory będzie oszczędzać nie tylko w ZUS, ale też w OFE. Co więcej, do samego ZUS wpłynęło w tym czasie blisko 160 tys. oświadczeń. Oznacza to, że Polacy coraz rozważniej zaczynają myśleć o swojej przyszłej emeryturze.

Od kwietnia do lipca br. wszyscy przyszli emeryci mogli samodzielnie zdecydować, gdzie chcą odkładać swoje składki emerytalne. W tym czasie otwarte było tzw. okienko transferowe w trakcie którego do ZUS można było złożyć specjalne oświadczenia, a tym samym zacząć odkładać część swojej składki w OFE lub też odwrotnie, zrezygnować z oszczędzania w funduszach i kierować całą składkę do ZUS. Na tę drugą opcję zdecydowało się nieco ponad 9 tys. osób.

Do ZUS wpłynęło ponad 160 tys. oświadczeń, które określały miejsce przeznaczenia drugofilarowej składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc. To pokłosie zmian zapoczątkowanych przez poprzedni rząd, dzięki czemu to od indywidualnych decyzji każdego Polaka, w części zależeć będzie wysokość ich przyszłej emerytury.

Blisko 20% odrzuconych oświadczeń

Jak podał 1 września rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andruszewicz 57,7 tys. wniosków było wypełnionych błędnie przez co zostały automatycznie odrzucone. Zazwyczaj osoby składające deklarację nie były do tego uprawnione, np. brakowało im 10 lat lub mniej do przejścia na emeryturę, bądź też dwa lata wcześniej wybrali oszczędzanie w funduszach i kolejne oświadczenia były już zbędne.  „Osoby, które osiągają wiek, w którym do emerytury brakuje właśnie 10 lat lub mniej, mają bowiem systematycznie przelewane składki z konta w OFE na subkonto w ZUS” – poinformował rzecznik.

Pierwsze drugofilarowe składki, które były księgowane w oparciu o złożone oświadczenia dotyczą lipca. „I tak zgodnie ze złożonymi w okienku transferowym deklaracjami klientów do OFE, za lipiec, ZUS przelał 7 mln zł. Na subkontach w Zakładzie zostało natomiast zapisane 2,7 mln zł zadeklarowanych w okienku składek” – wyjaśnił rzecznik.

Osoby, które z jakiś powodów nie mogły skorzystać z okienka transferowego w tym roku będą mięli szansę z niej skorzystać za cztery lata, od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 roku.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *