Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

80 tys. nowych mieszkań oddanych do sprzedaży

News Opublikowano: 20-02-2017
mieszkanie w długach

Nowy historyczny rekord mieszkań oddanych do użytkowania – podaje portal Home Broker na podstawie danych uzyskanych z GUS. To dobra wiadomość dla wszystkich myślących o własnym lokum. Większy wybór to możliwość idealnego dopasowania oferty do własnych potrzeb. Tylko w okresie luty 2016 a styczeń 2017 deweloperzy oddali do użytkowania aż 80 207 mieszkań, czyli o 2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

Nowe inwestycje mieszkaniowe

Deweloperzy nie poprzestają na budowaniu nowych lokali. Budownictwo mieszkaniowe utrzymuje się więc na stosunkowo wysokim poziomie, co sprawia, że potencjalni klienci mają w czym wybierać. Jak przedstawił w raporcie Home Broker:  „zgodnie z oczekiwaniami analityków na rynku mieszkaniowym weszliśmy w okres dynamicznego wzrostu liczby mieszkań oddawanych przez deweloperów”. „Jest to bezpośrednią pochodną wysokiej aktywności rynku, jeśli chodzi o rozpoczynanie nowych budów w ostatnich dwóch-trzech latach”.

Deweloperzy nie poprzestają wyłącznie na oddawaniu do użytku nowych lokali. Na wysokim poziomie utrzymuje się także liczba rozpoczynanych budów i uzyskanych pozwoleń.

Sytuacja mieszkaniowa w 2017 roku

W okresie od lutego 2016 do stycznia 2017 deweloperzy oddali do użytkowania 80 207 lokali mieszkalnych. Zaobserwowano więc wzrost liczby oddanych mieszkań w stosunku do analogicznego okresu, który rok wcześniej wyniósł 29,5 proc. Co więcej, od lutego 2016 rozpoczęto aż 88 733 nowe inwestycje, co daje roczny przyrost w wysokości 3,2 proc. Samych pozwoleń na budowę otrzymali oni 109 938 – wzrost w skali roku o 9,7 proc.

„Z danych zagregowanych przez firmę REAS wynika, że na sześciu największych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) w samym czwartym kwartale wprowadzono na rynek prawie 19 tys. mieszkań”. Dodatkowo rok 2016 był rekordowy pod  względem sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Czy miało to miejsce za sprawą nowelizacji programu „Mieszkanie dla Młodych” – z pewnością.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *