Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

8 tys. zł kwoty wolnej od podatku?

News Opublikowano: 21-12-2016
Regulacje prawne

W niedzielnym wystąpieniu prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że uczyni wszystko, co tylko w jego mocy, aby za jego kadencji kwota wolna od podatku wzrosła do 8 tys. zł. To duży krok milowy, który ma wesprzeć przede wszystkim najbiedniejszych, ale może poważnie uszczuplić, już i tak uszczuplony budżet państwa. Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 6,6 tys. zł. to dopiero pierwszy krok do pełnej realizacji obietnicy złożonej w wyborach prezydenckich.

Czy wzrośnie kwota wolna od podatku?

W niedzielnym wystąpieniu prezydent Andrzej Duda pytany był o wiele kwestii. Padł także przykład ustawy, która podnosi kwotę wolną od podatku z 3091 zł. do 6,6 tys. zł. Decyzja w tej sprawie musiała zostać bardzo szybko podjęta, ponieważ do końca listopada br. nowelizacja ustawy musiała być opublikowana w Dzienniku Ustaw, a Sejm opuściła 29 listopada.

„Musiałem podjąć rzeczywiście bardzo szybką decyzję. Termin się kończył z dwóch przyczyn: po pierwsze dlatego, że wszelkie zmiany podatkowe muszą zostać przyjęte, ale jeszcze w dodatku zostać opublikowane przed 1 grudnia, a dwa – był też wcześniej wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany za czasów rządu PO, który de facto nakazywał podniesienie kwoty wolnej, a przede wszystkim wygaszał przepisy, które do tej pory mówiły o kwocie wolnej. One musiały zostać zastąpione jakimiś innymi przepisami” – zaznaczył w wywiadzie prezydent.

Zgodnie z nowymi ustaleniami kwota wolna od podatku miałaby zostać podniesiona od razu i dla wszystkich, niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Zdaniem prezydenta jest to jeden z etapów wprowadzania „zmian naprawczych” w Polsce, których zadaniem ma być poprawa sytuacji bytowej osób najbiedniejszych.

Czy podniesienie kwoty wolnej od podatku będzie miało wpływ na 500 plus?

Wprowadzane w ostatnim czasie zmiany ustawowe są bardzo kosztowne dla budżetu Państwa. Nie ma się co dziwić, obniżenie wieku emerytalnego, pomoc frankowiczom oraz program 500 plus już mu poważanie zagrażają. Padła więc propozycja, aby w związku z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku 500 plus nie otrzymywali najbogatsi, na co prezydent odparł, że: „Czynnik prodemograficzny ma mieć charakter powszechny i tutaj zgadzam się z tą decyzją, którą podjęła pani premier i podjął parlament (…), że 500+ ma być dla wszystkich. Podzielam tę decyzję. Jeżeli ktoś jest zamożny, uważa się za zamożnego i uważa, że nie musi brać 500+, niech to będzie jego decyzja (…)”

„Wszystkie te dobre zmiany, które były wprowadzane, one mają swój koszt. W związku z czym, pani premier rozmawiała ze mną i powiedziała tak: Nie damy rady podwyższyć jednolicie kwoty wolnej od podatku, tak jak złożyłeś to w swoim projekcie ustawy, nie damy rady tego zrobić. Więc ja powiedziałem: Ale zależy mi na tym, żeby przynajmniej ten proces się rozpoczął, żebyśmy dochodzili, oczywiście w trakcie kadencji, w kolejnych latach do tego progu, tych 8 tys. zł (…) stopniowo, ale idźmy w tym kierunku. Czyli rozpocznijmy te kroki, bo to jest konieczne” – dodał.

Kiedy kwota wolna od podatku miałaby wzrosnąć do 8 tys. zł?

Zdaniem Dudy kwota wolna od podatku ma zostać podwyższona do 8 tys. zł, jeszcze przed końcem 2020 roku, kiedy dojdzie do kolejnej kampanii prezydenckiej.

Pojawia się więc pytanie, czy do 2020 roku budżet państwa nie zostanie poważnie zagrożony. Obecnie szacuje się, że deficyt budżetu po dziewięciu miesiącach 2016 roku wyniósł 20 mld 615,8 mln zł, czyli 37,7 proc. planu rocznego, wynoszącego 54 mld 740,0 mln zł. Z kolei dochody ukształtowały się na poziomie 238 mld 606,4 mln zł, czyli 76 proc. całorocznego planu. Nowe propozycje rządu i prezydenta mogą dodatkowo go uszczuplić.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *