Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

500+ uderzyło w firmy pożyczkowe

News Opublikowano: 06-09-2016

Rządowy program Rodzina 500 plus uderzył w firmy pożyczkowe, którym ubywa klientów. Zmniejsza się również liczba osób, w rejestrach dłużników.

500 plus dla rodziny

Program rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 roku i od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem Polaków. To nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Dzięki niemu rodziny o niskich dochodach otrzymały wsparcie także na pierwsze i kolejne dziecko. Skutki programu widoczne są już teraz, ponieważ znacząco wzrosły miesięczne dochody Polaków, przez co zaczęli oni rezygnować z usług firm pożyczkowych, tym bardziej, że świadczenie wychowawcze ma charakter długofalowy.

Tracą firmy pożyczkowe

Rodzina 500 plus stanowi poważną konkurencję dla chwilówek. Potwierdzają to niebankowi pożyczkodawcy, a także ekonomiści, którzy wcześniej zapowiadali taki właśnie scenariusz.

Wypłaty z budżetu państwa zmniejszają popyt na niewielkie, krótkookresowe i kilkusetzłotowe pożyczki, które wcześniej były często zaciągana przez rodziny aby sfinansować np. nieprzewidziane wydatki, szczególnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Obecnie są one pokrywane przez pieniądze z funduszu.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna maleje też liczba osób, które wcześniej wpadły w pętlę zadłużenia i zostały wpisane na listę dłużników. Zdaniem ekonomistów te pozytywne zmiany są efektem wejścia w życie programu Rodzina plus. Na razie jednak nie ma na to twardych dowodów. Istnieją tylko mocne poszlaki.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *