Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

500 Plus inwestycją w dorosłość

News Opublikowano: 27-07-2016
oszczednosci

Program 500 plus zasilił do tej pory polskie rodziny kwotą aż 5 mld zł., przewiduje się jednak, że do końca 2016 roku rząd przeznaczy na ten cel kolejne 12 mld zł. To duży wydatek dla budżetu, który ma wspomóc w wychowaniu dzieci. Na co Polacy wykorzystują pieniądze z programu 500 plus? Czy jest to inwestycja w dorosłość, czy też niepotrzebne szastanie pieniędzmi publicznymi?

500 plus jako inwestycja w dorosłość

Wstępne badania wykorzystania pieniędzy z programu 500 plus pokazują, że rodziny najczęściej wybierają między dwiema możliwościami:

  • wydawaniem na bieżące potrzeby,
  • oszczędzaniem i inwestowaniem w dorosłość dzieci.

Program 500 plus dla wielu rodzin stanowi znaczące, nieopodatkowane źródło dochodu, bez którego nie mogliby zapewnić swoim pociechom dobrego startu w dorosłość. Niewielu świadczeniobiorców może sobie jednak pozwolić na odkładanie tych pieniędzy w całości, warto jednak o tym pomyśleć, ponieważ z wiekiem dziecka, rosną także jego potrzeby. Jeżeli więc zainwestujemy i będziemy konsekwentnie co miesiąc odkładać nawet 100 zł, to w ciągu 10 lat możemy oszczędzić nawet 13 tys. zł., co pozwoli na sfinansowanie późniejszej edukacji dziecka. Jeżeli jednak nie nie możemy na bieżąco oszczędzać, wówczas warto zainwestować część funduszy w rozwijanie zainteresowań i umiejętności swojej pociechy. Wpieranie potencjału osobowościowego i talentów we wczesnej młodości może przynieść wymierne korzyści w przyszłości, kiedy świadczenie przestanie być wypłacane. Zainwestujmy już dziś w zajęcia dodatkowe. Wiele z nich oferowanych jest za darmo, a posłanie dziecka na kurs języka obcego, zajęcia śpiewu czy tańca, czy też sfinansowanie wycieczki poszerzy jego horyzonty. Niekiedy jedynym wydatkiem, jaki będą musieli ponieść w takim wypadku rodzice to czas, który będą musieli poświęcić np. dowożąc swoją pociechę na konkretne warsztaty.

Jak zapewnić dziecku bezpieczną przyszłość?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest prosta – warto pomyśleć o jego przyszłości na wstępnym etapie jego życia. To co dziś należy do rodziców, kiedyś stanie się własnością dzieci, nawet długi, które mogą powstać na skutek utraty pracy czy poważnej choroby głównego żywiciela rodziny. Jeżeli więc obecnie możemy jednym z rozwiązań może być:

  • oszczędzanie na rachunku oszczędnościowych bądź lokacie,
  • posiadanie właściwego ubezpieczenia.

Odpowiednia polisa na życie pozwoli rodzinie przez dłuższy czas na utrzymanie poziomu życia sprzed wypadku lub utraty pracy. Świadczenia z tego tytułu dają pewność, że bliscy nie pozostaną nagle bez środków do życia.

Obecnie nie musimy jednak wybierać między oszczędzaniem a ubezpieczeniem. Wiele instytucji oferuje bowiem ubezpieczenie na życie połączone z programem inwestycyjnym, w której część składki finansuje ochronę, a część „zarabia na siebie”. Decydując się na taką ewentualność, warto zwrócić uwagę na renomę i wiarygodność ubezpieczyciela. Nie wystarczy bowiem sprawdzić szczegóły oferty i związane z nią opłaty.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *