Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

500 plus dla dzieci z domów dziecka?

News Opublikowano: 29-11-2016

Za nami półmetek funkcjonowania programu Rodzina 500 Plus. Z pierwszych doniesień wynika, że jest oceniany bardzo pozytywnie nie tylko przez projektodawców, ale przede wszystkim przez świadczeniobiorców. Obecnie trwają prace nad jego usprawnieniem. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił właśnie z propozycją, aby również dzieci z domów dziecka otrzymywały wsparcie na poziomie 100 – 200 zł.

Skąd pomysł, aby wspomóc dzieci z domów dziecka?

RPO zwrócił uwagę na fakt, że program Rodzina 500 Plus ma przede wszystkim wspierać edukację dzieci. Nic więc nie powinno stać na przeszkodzie, aby dzieci z domów dziecka również mogły z niego korzystać.

– Zdaję sobie sprawę, że dzieci z domów dziecka są utrzymywane w dużej mierze przez państwo, natomiast idea programu 500 plus jest taka, by zwiększyć pewne szanse edukacyjne i wychowawcze i choćby w tym zakresie warto byłoby ten program delikatnie poprawić – komentował Adam Bodnar.

Czy można pomóc dzieciom z domów dziecka?

Tworzenie domów zastępczych i wspieranie adopcji ma być najlepszym pomysłem na pomoc dla dzieci z domów dziecka. – Zgadzam się oczywiście, że w idealnym świecie byłoby tak, że doprowadzimy do zlikwidowania domów dziecka (…). Rodzinne domy dziecka i adopcja, to jest to, do czego powinniśmy dążyć – zaznaczył Adam Bodnar.

Nie da się jednak zlikwidować domów dziecka. Muszą funkcjonować, ponieważ takie osoby nie miałyby się gdzie podziać. Powstaje jednak pytanie, dlaczego takie dzieciaki nie mogą mieć chociażby minimalnego wsparcia na poziomie 100-200 zł, żeby móc chodzić na dodatkowe kursy i rozwijać swoje zainteresowania.

Przypominamy, że świadczenie 500 plus objęło ok. 2 mln 700 tys. rodzin, które wychowują ok. 3 mln 800 tys. dzieci, a wśród nich 220 tys. dzieci niepełnosprawnych.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *