Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

30% młodych Polaków ma długi

News Opublikowano: 01-08-2016
oszczedzanie

Jak wiadomo w sytuacji podbramkowej, gdy nie posiadamy pieniędzy odłożonych na tzw. czarną godzinę zaciągnięcie pożyczki, czy kredytu jest jedynym (przynajmniej chwilowym) rozwiązaniem. Jak wynika z danych opublikowanych przez TNS w lipcu 2016, Polacy zwłaszcza młodzi i aktywni zawodowo nad wyraz często korzystają z tej możliwości. 1 na 3 naszych rodaków w wieku 30-39 lat zalega z terminową regulacją swoich zobowiązań.

30-latkowie chętnie biorą kredyty, ale mniej chętnie je spłacają

Według badań najwięcej dłużników zamieszkuje południowe rejony Polski. Mieszkańcy województwa małopolskiego, śląskiego i opolskiego są najmniej solidnymi posiadaczami produktów zadłużeniowych. To nie wszystko.

Jak wynika z raportu TNS, niemal 1/4 badanych przyznaje, że w ich gospodarstwie domowym są pewne zobowiązania, których nie uregulowali na czas. Ile zarabiają 30-letni dłużnicy, którzy mają najwięcej problemów z terminową spłatą kredytów, pożyczek i debetów na kartach kredytowych? Wśród zadłużonych osób, najwięcej niesolidnych klientów banków to Ci zarabiający między 1000 (co trzeci z respondentów) a 2000 (co piąty z respondentów) złotych miesięcznie.

Obecni 30-parolatkowie prowadzą bardzo konsumpcyjny styl życia, chętniej wydają zarobione pieniądze na przyjemności niż poprzednie pokolenie, często bagatelizując kwestię terminowego opłacenia rachunków itp.

Bardzo możliwie, że ta grupa dłużników skurczy się nieco do końca roku, ze względu na start programu rządowego wsparcia dla rodzin z dziećmi. Dodatkowe 500 złotych dla osób z przychodami rzędu 1000-2000 złotych to nie małe zasilenie domowego budżetu.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *