Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

1000 złotych minimalnej emerytury?

News Opublikowano: 30-06-2016
senior

Polscy seniorzy nie mają łatwego życia – to fakt, wielu z nich żyje na granicy ubóstwa. Rząd postanowił pochylić się nad najbiedniejszymi emerytami, wychodząc pod koniec czerwca 2016 roku z kilkoma propozycjami poprawy ich sytuacji. Jeden z wariantów to ustanowienie minimalnych świadczeń dla tej grupy na poziomie 1000 złotych. Projekt miałby wejść życie w 2017 roku (jeśli uzyska aprobatę wszystkich stron), jednak to nic pewnego. Jakie inne zmiany są jeszcze planowane dla podniesienia standardu życia najstarszych obywateli?

Ile zyskają emeryci w 2017 roku?

Kierując się wskaźnikiem inflacji, już dziś świadczenia emerytalne powinny wynosić ponad 1000 złotych, a od 1 marca 2016 roku gwarantowana najniższa emerytura to zaledwie 882 złote, co z pewnością nie jest kwotą gwarantującą godne życie.

Obecne trwają intensywne prace na przyszłoroczną rewaloryzacją rent i emerytur. Rada Ministrów zaproponowała wzrost emerytur o 0,88% w porównaniu do obecnych wartości świadczeń. Rząd zarezerwował już pieniądze na ten cel.

Resort zastanawia się również nad jednorazowym podwyższeniem rent i emerytur tak samo, jak miało to miejsce w tym roku. Przeciwnicy tych działań są zdania, że jednorazowe wypłaty tylko psują system, stanowiąc doraźne rozwiązanie.

Sytuacja wielu emerytów i rencistów jest wręcz dramatyczna. Miejmy nadzieję, że Rada Ministrów stworzy długofalowy program pomocy najbiedniejszym, jednorazowe, symboliczne dodatki (jak te w obecnym roku) z pewnością nie są rozwiązaniem problemów seniorów.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *